Radiotezliklər üzrə Dövlət Komissiyasının ilk iclası keçirilib. Onlayn formatda təşkil olunan toplantıda radiotezliklər spektrinin idarə edilməsi ilə bağlı hazırkı vəziyyət, mövcud problemlər və həlli vacib məsələlər müzakirə edilib.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri, Dövlət Komissiyasının sədri Rəşad Nəbiyev komissiyanın yeni format və tərkibdə yaradılmasının bu sahədə olan boşluqların aradan qaldırılmasına və radiotezlik idarəçiliyi sahəsində işlərin effektiv qurulmasına təkan verəcəyinə əminliyini bildirib.
“Radiotezliklərin məhdud olması və ölkəmizdə texnoloji inkişaf fonunda tələbatın günbəgün artması radiotezlik spektrindən şəffaf, rasional, ədalətli və səmərəli istifadəni zəruri edir”, - deyə nazir vurğulayıb.
İclasın gündəliyinə daxil olan məsələlərə dair təqdimat dinlənilib, müzakirələr nəticəsində bir sıra vacib qərarlar qəbul olunub.
Dövlət Komissiyasının yeni tərkibi, “Azərbaycan Respublikasının radio xidmətləri arasında tezlik zolaqlarının ayrılması Cədvəli” və “Azərbaycan Respublikasının radiotezliklər spektrinin perspektiv istifadə planı” təsdiq edilib. Həmçinin daxil olmuş müraciətlərin bir qısminə baxılaraq, müvafiq qərarlar verilib.
Xatırladaq ki, Radiotezliklər üzrə Dövlət Komissiyası Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 4 may 2021-ci il tarixli Sərəncamı ilə yaradılıb. Dövlət başçısının 18 dekabr 2021-ci il tarixli Fərmanı ilə Dövlət Komissiyasının Əsasnaməsi təsdiq edilib.

Состоялось первое заседание Государственной комиссии по радиочастотам
Состоялось первое заседание Государственной комиссии по радиочастотам. На заседании, которое прошло в формате онлайн, обсуждалась текущая ситуация, существующие проблемы и важные вопросы, связанные с управлением радиочастотным спектром.
Министр цифрового развития и транспорта, председатель Государственной комиссии Рашад Набиев выразил уверенность, что создание комиссии в новом формате и составе будет способствовать устранению пробелов в этой области и эффективной организации работы в сфере управления радиочастотами.
«Ограниченность радиочастот и растущий спрос в нашей стране на фоне технологического развития делают необходимым прозрачное, рациональное, справедливое и эффективное использование радиочастотного спектра», — отметил министр.
По вопросам повестки дня заседания были сделаны презентации, по итогам обсуждений принят ряд важных решений.
Были утверждены новый состав Государственной комиссии, «График распределения полос частот между радиослужбами Азербайджанской Республики» и «План перспективного использования радиочастотного спектра Азербайджанской Республики». Также была рассмотрена часть поступивших обращений и приняты соответствующие решения.
Напомним, что Государственная комиссия по радиочастотам была создана распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 4 мая 2021 года. Положение о Государственной комиссии утверждено указом главы государства от 18 декабря 2021 года.