Telekommunikasiya üzrə fərdi identifikasiya kodu – IMEI saxtalaşdırılan mobil cihazların sayı sürətlə artmaqdadır. Bu istiqamətdə hüquq-mühafizə tədbirlərinin gücləndirilməsi, mobil telefon istifadəçilərinin hüquqlarının qorunması məqsədilə yeni mexanizm hazırlanıb.
Bu barədə Daxili İşlər Nazirliyi ilə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi birgə məlumat yayıb.
Mexanizm ölkədə istifadə olunan mobil cihazlar oğurlandıqda, itirildikdə onun dərhal tapılmasının təmin olunmasına, cinayətkarlıqla mübarizənin effektivliyinin artırılmasına yönəlib.
Müşahidələr göstərir ki, fərdi identifikasiya kodu – IMEI saxtalaşdırılmaqla bir mobil cihazın proqram təminatının klounlaşdırılaraq başqa cihazlara köçürülməsi mümkündür. Halbuki IMEI istifadəyə yararlı bütün mobil cihazlara Beynəlxalq GSM Assosiasiyası tərəfindən verilən unikal koddur və bu kod heç bir halda digər cihazın kodu ilə eynilik təşkil etmir.
Saxtalaşdırılma hallarının qarşısını almaq, həmçinin tənzimləmələrin həyata keçirilməsi məqsədilə klounlaşdırılmış mobil cihaz üzərindəki nömrə dəyişdirildikdə cihaza qarşı məhdudiyyət tətbiq olunacaq. Saxta IMEI-li cihazdakı nömrənin dublikatı çıxarılıb Sim kart yuvasına əlavə olunan zaman da eyni prosedur həyata keçiriləcək. Hər iki halda məhdudiyyət tətbiq olunan mobil cihazların şəbəkə əlaqəsi kəsiləcək.
Mobil cihazların saxtalaşdırılmasını dələduzlar və hakerlər əsasən istifadəçilərdən xəbərsiz həyata keçirdiklərinə görə məhdudiyyət tətbiq olunan telefonların yenidən istifadəsi ilə bağlı da mexanizm hazırlanıb. Sahibi telefonun üzərindəki mobil nömrəni dəyişən zaman şəbəkə təminatı dayandırıldığı halda yaxınlıqdakı “Azərpoçt” şöbəsinə müraciət etməli və yeni nömrə sistemə əlavə olunmalıdır. Bu proses ödənişsiz həyata keçiriləcək.
Cihazların saxta və ya orijinal olması Mobil Cihazların Qeydiyyat Sistemi (MCQS) tərəfindən IMEI kodu vasitəsilə müəyyən ediləcək. Eyni IMEI üzərində olan cihazlardan şəbəkədə ilk dəfə görünəni orijinal hesab olunacaq. Digər cihazların orijinallığı ilə bağlı iddialar isə “Azərpoçt” şöbələrində araşdırılacaq. Mobil cihazının orijinallığını iddia edən istifadəçi cihazda *#06# kombinasiyasını yığaraq ekranda əks olunan IMEI kodu və əgər qalırsa, cihazın qutusu ilə poçt şöbəsinə müraciət etməlidir. Bu zaman təqdim olunan IMEI ilə sistemdə ilk görünən nömrənin və kimə məxsusluğunun eyniləşdirilməsi aparılacaq və təqdim olunan cihazın orijinal olub-olmadığı ilə bağlı sahibinə məlumat veriləcək.
Vətəndaşlara “Azərpoçt” şöbələri ilə yanaşı, “157” zəng mərkəzi vasitəsilə də yardım göstəriləcək. Zəng mərkəzi problemlərlə bağlı sualları cavablandıracaq, məhdudiyyət tətbiq edilən cihazların aktivləşdirilməsi üçün lazım olan proseduru vətəndaşlara izah edəcək, eyni zamanda şikayət və təkliflərin qeydiyyatını aparacaq.

The number of mobile devices with a fake personal identification code for telecommunications — IMEI is growing rapidly. In this regard, a new mechanism has been developed to enhance law enforcement measures and protect the rights of mobile phone users.
It is said in a joint statement issued by the Ministry of Internal Affairs and Ministry of Digital Development and Transport.
The mechanism aims to ensure the immediate detection of stolen and lost mobile devices used in the country and to increase the effectiveness of the fight against crime.
Observations show that it is possible to clone the software of one mobile device and transfer it to other devices by forging a personal identification code – IMEI. Although IMEI is a unique code issued by the International GSM Association to all usable mobile devices, and this code is not identical in any way to that of another device.
To prevent tampering and to make adjustments, the device will be restricted if the number on the cloned mobile device is changed. The same procedure will be performed when making a duplicate of the number on the device with a fake IMEI and inserting it into the SIM slot. In both cases, mobile devices with an embedded restriction will be disconnected from the network.
A mechanism for reuse of phones with an embedded restriction has also been developed, as fraudsters and hackers forge mobile devices without users’ knowledge. If the owner changes the mobile number on the phone, in case of network interruption, he/she should contact the nearest branch of Azerpost and add a new number to the system. The process will be performed for free.
Counterfeit or genuine devices will be identified by the Mobile Device Registration System (MDRS) through an IMEI code. Devices with the same IMEI will be considered original devices that first appeared on the network. Claims of authenticity of other devices will be investigated by Azerpost. A user claiming the authenticity of a mobile device must dial *#06# on the device and contact the post office with the IMEI code displayed on the screen and with device box if available. In this case, the first visible number in the system and to whom it belongs will be identified with the submitted IMEI, and the owner will be informed whether the submitted device is genuine or not.
Support will be provided to citizens through Azerpost branches and Call Center 157. The Call Center will respond to problem questions, explain to citizens how to activate restricted devices, and register complaints and suggestions.