Telekommunikasiya üzrə fərdi identifikasiya kodu – IMEI saxtalaşdırılan mobil cihazların sayı sürətlə artmaqdadır. Bu istiqamətdə hüquq-mühafizə tədbirlərinin gücləndirilməsi, mobil telefon istifadəçilərinin hüquqlarının qorunması məqsədilə yeni mexanizm hazırlanıb.
Bu barədə Daxili İşlər Nazirliyi ilə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi birgə məlumat yayıb.
Mexanizm ölkədə istifadə olunan mobil cihazlar oğurlandıqda, itirildikdə onun dərhal tapılmasının təmin olunmasına, cinayətkarlıqla mübarizənin effektivliyinin artırılmasına yönəlib.
Müşahidələr göstərir ki, fərdi identifikasiya kodu – IMEI saxtalaşdırılmaqla bir mobil cihazın proqram təminatının klounlaşdırılaraq başqa cihazlara köçürülməsi mümkündür. Halbuki IMEI istifadəyə yararlı bütün mobil cihazlara Beynəlxalq GSM Assosiasiyası tərəfindən verilən unikal koddur və bu kod heç bir halda digər cihazın kodu ilə eynilik təşkil etmir.
Saxtalaşdırılma hallarının qarşısını almaq, həmçinin tənzimləmələrin həyata keçirilməsi məqsədilə klounlaşdırılmış mobil cihaz üzərindəki nömrə dəyişdirildikdə cihaza qarşı məhdudiyyət tətbiq olunacaq. Saxta IMEI-li cihazdakı nömrənin dublikatı çıxarılıb Sim kart yuvasına əlavə olunan zaman da eyni prosedur həyata keçiriləcək. Hər iki halda məhdudiyyət tətbiq olunan mobil cihazların şəbəkə əlaqəsi kəsiləcək.
Mobil cihazların saxtalaşdırılmasını dələduzlar və hakerlər əsasən istifadəçilərdən xəbərsiz həyata keçirdiklərinə görə məhdudiyyət tətbiq olunan telefonların yenidən istifadəsi ilə bağlı da mexanizm hazırlanıb. Sahibi telefonun üzərindəki mobil nömrəni dəyişən zaman şəbəkə təminatı dayandırıldığı halda yaxınlıqdakı “Azərpoçt” şöbəsinə müraciət etməli və yeni nömrə sistemə əlavə olunmalıdır. Bu proses ödənişsiz həyata keçiriləcək.
Cihazların saxta və ya orijinal olması Mobil Cihazların Qeydiyyat Sistemi (MCQS) tərəfindən IMEI kodu vasitəsilə müəyyən ediləcək. Eyni IMEI üzərində olan cihazlardan şəbəkədə ilk dəfə görünəni orijinal hesab olunacaq. Digər cihazların orijinallığı ilə bağlı iddialar isə “Azərpoçt” şöbələrində araşdırılacaq. Mobil cihazının orijinallığını iddia edən istifadəçi cihazda *#06# kombinasiyasını yığaraq ekranda əks olunan IMEI kodu və əgər qalırsa, cihazın qutusu ilə poçt şöbəsinə müraciət etməlidir. Bu zaman təqdim olunan IMEI ilə sistemdə ilk görünən nömrənin və kimə məxsusluğunun eyniləşdirilməsi aparılacaq və təqdim olunan cihazın orijinal olub-olmadığı ilə bağlı sahibinə məlumat veriləcək.
Vətəndaşlara “Azərpoçt” şöbələri ilə yanaşı, “157” zəng mərkəzi vasitəsilə də yardım göstəriləcək. Zəng mərkəzi problemlərlə bağlı sualları cavablandıracaq, məhdudiyyət tətbiq edilən cihazların aktivləşdirilməsi üçün lazım olan proseduru vətəndaşlara izah edəcək, eyni zamanda şikayət və təkliflərin qeydiyyatını aparacaq.

Разработан новый механизм с целью защиты прав пользователей мобильных телефонов
Количество мобильных устройств с поддельным персональным идентификационным кодом по телекоммуникации — IMEI стремительно растет. В связи с этим разработан новый механизм с целью усиления правоохранительных мер, защиты прав пользователей мобильных телефонов.
Об этом говорится в совместном заявлении Министерства внутренних дел и Министерства цифрового развития и транспорта.
Механизм направлен на обеспечение немедленного обнаружения украденных и утерянных мобильных устройств, используемых в стране, повышение эффективности борьбы с преступностью.
Наблюдения показывают, что путем подделки персонального идентификационного кода - IMEI можно клонировать программное обеспечение одного мобильного устройства и переносить его на другие устройства. Хотя IMEI — это уникальный код, выдаваемый Международной ассоциацией GSM всем пригодным для использования мобильным устройствам, и этот код никоим образом не идентичен коду другого устройства.
В целях предотвращения случаев подделки, а также осуществления настроек на устройство будут наложены ограничения в случае изменения номера на клонированном мобильном устройстве. Такая же процедура будет выполнена при удалении дубликата номера на устройстве с поддельным IMEI и добавлении его в слот для SIM-карты. В обоих случаях мобильные устройства с внедренным ограничением будут отключены от сети.
Также разработан механизм повторного использования телефонов с внедренным ограничением, поскольку мошенники и хакеры осуществляют подделку мобильных устройств без ведома пользователей. Если владелец меняет мобильный номер на телефоне, в случае остановки сетевого обеспечения он должен обратиться в ближайшее отделение «Азерпочт» и добавить новый номер в систему. Этот процесс будет бесплатным.
Поддельные или подлинные устройства будут идентифицированы Системой регистрации мобильных устройств (СРМУ) посредством IMEI-кода. Устройства с одинаковым IMEI будут считаться оригинальными, впервые появившимися в сети. Заявления о подлинности других устройств будут расследоваться «Азерпочт». Пользователь, претендующий на подлинность мобильного устройства, должен набрать на устройстве комбинацию *#06# и обратиться на почту с выведенным на экран IMEI-кодом и при наличии с коробкой устройства. В этом случае первый видимый номер в системе и кому он принадлежит, будет идентифицирован с представленным IMEI, а владельцу будет сообщено, является ли представленное устройство подлинным или нет.
Помощь гражданам будет оказываться посредством отделений «Азерпочт» и колл-центра 157. В колл-центре ответят на проблемные вопросы, разъяснять гражданам порядок активации устройств с внедренным ограничением, а также зарегистрируют жалобы и предложения.