Rəqəmsal transformasiya üzrə Azərbaycan – Türkiyə işçi qrupunun videokonfrans formatında ilk iclası keçirilib
Azərbaycan Respublikası rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Rövşən Rüstəmovun və Türkiyə Respublikasının Prezidenti Administrasiyasının Rəqəmsal Transformasiya Ofisinin sədr müavini Yavuz Emir Beyribəyin həmsədrliyi ilə Rəqəmsal transformasiya üzrə Azərbaycan – Türkiyə işçi qrupunun videokonfrans formatında ilk iclası keçirilib.
İclasda 14 sentyabr 2021-ci il tarixində Bakı şəhərində imzalanmış “Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi ilə Türkiyə Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Rəqəmsal Transformasiya Ofisi arasında Rəqəmsal transformasiya üzrə Azərbaycan – Türkiyə işçi qrupunun Yol Xəritəsi”ndə qeyd olunan əməkdaşlıq istiqamətləri üzrə 2022 – 2023-cü illər ərzində görüləcək işlər müzakirə edilib.
Qeyd edək ki, bu istiqamətlərə fərdi məlumatların mühafizəsi, kibertəhlükəsizlik, “Hökumət buludu”, Rəqəmsal Transformasiya Konsepsiyası daxildir.
İclas zamanı iki ölkə arasında rəqəmsal transformasiya sahəsində həyata keçiriləcək layihələrə özəl sektorun cəlb edilməsi, B2B və B2G formatlarda əməkdaşlığın genişləndirilməsi məqsədilə Türkiyə – Azərbaycan Rəqəmsal Transformasiya Forumunun təsis edilməsi və ilk tədbirin 2022-ci ilin sonunda təşkili qərara alınıb.

First meeting of Azerbaijani-Turkish Working Group on Digital Transformation held via videoconference
The first meeting of the Azerbaijani-Turkish Working Group on Digital Transformation was held in the format of a videoconference co-chaired by Deputy Minister of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan Rovshan Rustamov and Vice President of the Digital Transformation Office of the Presidency of the Republic of Turkey Yavuz Emir Beyribey.
The meeting discussed the work to be done in 2022 – 2023 in the areas of cooperation specified in the Roadmap of the Azerbaijani-Turkish Working Group on Digital Transformation, signed in Baku on September 14, 2021 between the Ministry of Digital Transformation and Transport of the Republic of Azerbaijan and the Office of the Digital Transformation of the Presidency of the Republic of Turkey.
It should be noted that such areas include the protection of personal data, cybersecurity, Government Cloud, and the Digital Transformation Concept.
At the meeting, it was decided to involve the private sector in the projects to be implemented between the two countries in the field of digital transformation, to establish the Turkish-Azerbaijani Digital Transformation Forum with the aim of enhancing cooperation in B2B and B2G formats and to organize the first event at the end of 2022.