Rəqəmsal transformasiya üzrə Azərbaycan – Türkiyə işçi qrupunun videokonfrans formatında ilk iclası keçirilib
Azərbaycan Respublikası rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Rövşən Rüstəmovun və Türkiyə Respublikasının Prezidenti Administrasiyasının Rəqəmsal Transformasiya Ofisinin sədr müavini Yavuz Emir Beyribəyin həmsədrliyi ilə Rəqəmsal transformasiya üzrə Azərbaycan – Türkiyə işçi qrupunun videokonfrans formatında ilk iclası keçirilib.
İclasda 14 sentyabr 2021-ci il tarixində Bakı şəhərində imzalanmış “Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi ilə Türkiyə Respublikası Prezidenti Administrasiyasının Rəqəmsal Transformasiya Ofisi arasında Rəqəmsal transformasiya üzrə Azərbaycan – Türkiyə işçi qrupunun Yol Xəritəsi”ndə qeyd olunan əməkdaşlıq istiqamətləri üzrə 2022 – 2023-cü illər ərzində görüləcək işlər müzakirə edilib.
Qeyd edək ki, bu istiqamətlərə fərdi məlumatların mühafizəsi, kibertəhlükəsizlik, “Hökumət buludu”, Rəqəmsal Transformasiya Konsepsiyası daxildir.
İclas zamanı iki ölkə arasında rəqəmsal transformasiya sahəsində həyata keçiriləcək layihələrə özəl sektorun cəlb edilməsi, B2B və B2G formatlarda əməkdaşlığın genişləndirilməsi məqsədilə Türkiyə – Azərbaycan Rəqəmsal Transformasiya Forumunun təsis edilməsi və ilk tədbirin 2022-ci ilin sonunda təşkili qərara alınıb.

Состоялось первое заседание азербайджано-турецкой рабочей группы по цифровой трансформации в формате видеоконференции под сопредседательством заместителя министра цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики Ровшана Рустамова и заместителя председателя офиса цифровой трансформации администрации президента Турецкой Республики Явуза Эмира Бейрибея.
На заседании была обсуждена работа, которая предстоит проделать в 2022 - 2023 годах по направлениям сотрудничества, указанным в Дорожной карте азербайджано-турецкой рабочей группы по цифровой трансформации, подписанной в городе Баку 14 сентября 2021 года между Министерством цифровой трансформации и транспорта Азербайджанской Республики и офисом цифровой трансформации администрации президента Турецкой Республики.
Отметим, что к таким направлениям относятся защита персональных данных, кибербезопасность, «Правительственное облако», Концепция цифровой трансформации.
В ходе встречи было принято решение о привлечении частного сектора к проектам, которые будут реализованы между двумя странами в области цифровой трансформации, об учреждении турецко-азербайджанского форума цифровой трансформации в целях расширения сотрудничества в форматах B2B и B2G и организации первого мероприятия в конце 2022.