Tarif (qiymət) Şurasının 13 yanvar 2022-ci il tarixində keçirilən növbəti iclasında aidiyyəti qurumların müraciətlərinə baxılmış və müvafiq qərarlar qəbul edilmişdir.
Belə ki, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi Şuraya müraciət edərək universal poçt rabitəsi xidmətləri üzrə mövcud tariflərin 2011-ci ilin yanvar ayında təsdiq edildiyini, tariflərin təsdiqindən ötən müddət ərzində “Azərpoçt” MMC-nin ümumi istismar xərclərinin, о cümlədən poçtun daşınma xərclərinin (yanacağın qiymətinin, beynəlxalq daşımalarda valyuta ilə ödənilən xərclərin) artması nəticəsində xidmətlərin maya dəyərinin yüksəldiyini və fəaliyyətin iqtisadi baxımdan səmərəsiz olduğunu bildirmişdir. Müraciətdə həmçinin, qeyd edilir ki, universal poçt rabitəsi xidmətləri üzrə yaranan zərərin bağlanması, göndərişlərin çəki və formatının Ümumdünya Poçt İttifaqının tələblərinə uyğunlaşdırılması, xidmət səviyyəsinin yüksəldilməsi üçün tariflərin artırılmasına zərurət yaranmışdır.
Təklif olunan tariflər digər poçt operatorlarının tarifi ilə müqayisədə aşağı olmaqla yanaşı, xidmətlə bağlı xərcləri qarşılayacaqdır.
İclasda universal poçt rabitəsi xidmətləri üzrə təkliflər məqsədəuyğun hesab edilmiş və müvafiq qərar qəbul olunmuşdur.
Tarif (qiymət) Şurası üzvlərinin yekdil qərarı ilə universal poçt rabitəsi xidmətindən istifadə tarifləri təsdiq edilmişdir.
Universal poçt rabitəsi xidmətləri üzrə əvvəlki və yeni tariflərin müqayisəli cədvəli ilə (əlavə olunur) tanış olmaq olar.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi müraciətində təhlükəli tibbi tullantıların yerləşdirilməsi və zərərsizləşdirilməsi xidməti üzrə son tarif tənzimlənməsinin 1 avqust 2014-cü ildə həyata keçirildiyi, mövcud tarifin xərcləri ödəmədiyi və potensial sahibkarların bu sahəyə investisiya yatırmasına və keyfiyyətli xidmətin göstərilməsinə çətinliklər yaratdığı qeyd edilir. Bu sahədə effektiv idarəetmənin təmin olunması üçün Tarif (qiymət) Şurasının qərarı ilə tibbi tullantılar üzrə tarif də digər təhlükəli tullantılar üzrə tarifə uyğunlaşdırılaraq, 80 manat/kubmetr səviyyəsində müəyyənləşdirilmişdir.
Tarif dəyişikliyi nəticəsində subyektlərin dövlət büdcəsindən asılılığı azalacaq, büdcədə sərbəstləşən vəsait ölkədə həyata keçirilən sistemli və davamlı xarakter daşıyan sosialyönümlü tədbirlərə yönəldiləcəkdir.
Qərarlar 17 yanvar 2022-ci il tarixindən qüvvəyə minir.
Tarif (qiymət) Şurasının iclasında, həmçinin yeni dövlət qeydiyyatına alınan 168 dərman vasitəsinin qiyməti də təsdiq edilmişdir.
Qeyd edək ki, ticarət adı, farmasevtik forması, təsiredici maddəsinin adı, dozası, ticarət qablaşdırması, qablaşdırma miqdarı, istehsal ölkəsi nəzərə alınmaqla indiyədək topdan və pərakəndə satış qiymətləri və qüvvəyə minmə tarixi təsdiq olunan 13032 dərman vasitəsinin tam siyahısı Tarif (qiymət) Şurasının rəsmi internet saytının (www.tariff.gov.az) “Dərman vasitələri” bölməsində (http://tariff.gov.az/documents/DVA.pdf) yerləşdirilmişdir.
Qərarlarla Tarif (qiymət) Şurasının rəsmi saytının (www.tariff.gov.az) “Şuranın qərarları” bölməsində tanış olmaq olar.
Azərbaycan Respublikası
Tarif (qiymət) Şurasının Katibliyi
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2005-ci il 26 dekabr tarixli Fərmanı ilə Tarif (qiymət) Şurası dövlət tənzimlənməsi tətbiq edilən qiymətlərin (tariflərin) və xidmət haqlarının tənzimlənməsini həyata keçirən kollegial icra hakimiyyəti orqanı olaraq müəyyənləşdirilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat naziri Tarif (qiymət) Şurasının sədri, maliyyə nazirinin müavini, ədliyyə nazirinin müavini, energetika nazirinin müavini, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin birinci müavini, kənd təsərrüfatı nazirinin müavini, səhiyyə nazirinin müavini, təhsil nazirinin müavini, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini, Dövlət Gömrük Komitəsi sədrinin birinci müavini, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi sədrinin müavini Şuranın üzvləridir.

На очередном заседании Тарифного (ценового) совета, состоявшемся 13 января 2022 года, были рассмотрены обращения соответствующих структур и приняты определенные решения.
Так, Министерство цифрового развития и транспорта обратилось в Совет и заявило, что действующие тарифы на универсальные услуги почтовой связи утверждены в январе 2011 года, за период с момента утверждения тарифов себестоимость услуг выросла в результате увеличения общих эксплуатационных расходов ООО «Азерпочт», включая расходы на почтовые перевозки (цены на топливо, расходы, оплачиваемые в иностранной валюте при международных перевозках), из-за чего деятельность экономически стала неэффективной. В обращении также отмечается необходимость повышения тарифов для покрытия ущерба универсальной почтовой связи, приведения веса и формата отправлений в соответствие с требованиями Всемирного почтового союза, повышения уровня обслуживания.
Предлагаемые тарифы будут ниже тарифов других почтовых операторов, а также покроют расходы, связанные с услугой.
На заседании предложения по универсальным почтовым услугам были признаны целесообразными и принято соответствующее решение.
Тарифы на пользование универсальными услугами почтовой связи были утверждены единогласным решением членов Тарифного (ценового) совета.
Со сравнительным графиком прежних и новых тарифов на универсальные услуги почтовой связи (прилагается) можно ознакомиться.
В обращении Министерства экологии и природных ресурсов указывается, что последнее тарифное регулирование за утилизацию и обезвреживание опасных медицинских отходов введено с 1 августа 2014 года, действующий тариф не покрывает затраты и создает трудности для потенциальных предпринимателей по инвестированию в этой области и предоставлять качественные услуги. В целях обеспечения эффективного управления в этой сфере решением Тарифного (ценового) совета тариф на медицинские отходы был приведен в соответствие с тарифом на прочие опасные отходы и установлен на уровне 80 манат/куб.м.
В результате изменения тарифа будет снижена зависимость субъектов от государственного бюджета, а высвобожденные в бюджете средства будут направлены на планомерные и устойчивые социальные мероприятия, реализуемые в стране.
Решения вступят в силу 17 января 2022 года.
На заседании Тарифного (ценового) совета также были утверждены цены на 168 наименований лекарственных средств, вновь прошедших государственную регистрацию.
Отметим, что полный перечень из 13 032 лекарственных средств, их товарные наименования, информация о фармацевтической форме, действующем веществе, дозировке, форме упаковки, количестве на упаковку, оптовых и розничных ценах с учетом страны-производителя и дате вступления в силу размещены на официальном сайте Тарифного совета (www.tariff.gov.az) в разделе «Лекарственные средства» (http://tariff.gov.az/documents/DVA.pdf).
С решениями Тарифного (ценового) совета можно ознакомиться в разделе «Решения Совета» на официальном сайте (www.tariff.gov.az).
Секретариат Тарифного (ценового) совета Азербайджанской Республики
Указом Президента Азербайджанской Республики от 26 декабря 2005 года Тарифный (ценовой) совет был создан как коллегиальный исполнительный орган, регулирующий цены (тарифы) и плату за услуги, подлежащие государственному регулированию.
Министр экономики Азербайджанской Республики является председателем Тарифного (ценового) совета, заместитель министра финансов, заместитель министра юстиции, заместитель министра энергетики, первый заместитель министра цифрового развития и транспорта, заместитель министра сельского хозяйства, заместитель министра здравоохранения, заместитель министра образования, заместитель министра труда и социальной защиты населения, первый заместитель председателя Государственного таможенного комитета, заместитель председателя Государственного комитета по градостроительству и архитектуре - членами Совета.