Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, ADA Universiteti və “Huawei” anlaşma memorandumu imzaladı
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, ADA Universiteti və “Huawei” şirkəti arasında birgə Tədqiqat və İnkişaf Mərkəzinin (R&D Centre) yaradılması barədə üçtərəfli anlaşma memorandumu imzalanıb.
Müştərək layihə innovativ məhsulları inkişaf etdirmək, Azərbaycanın İKT seqmentinə uzunmüddətli töhfə vermək məqsədilə həyata keçiriləcək.
Ölkəmizdə rəqəmsal transformasiyanı şərtləndirən əsas amillərdən birinin insan resursları olduğu nəzərə alınaraq layihə çərçivəsində “Huawei” sertifikatına malik yüksəkixtisaslı yerli mütəxəssislər hazırlanacaq.
Tədqiqat və İnkişaf Mərkəzində milli və regional sosial-iqtisadi inkişaf üçün İKT, o cümlədən “5G”, GPON, IP texnologiyası və digər müvafiq istiqamətlər üzrə mütəxəssislərin yetişdirilməsi nəzərdə tutulur. Tədris proqramlarının iştirakçıları ölkəmizdə rəqəmsal transformasiyanın reallaşdırılması üzrə zəruri bilik və bacarıqlara yiyələnəcəklər.
İmzalanma mərasimində çıxış edən ADA Universitetinin rektoru, professor Hafiz Paşayev bildirib ki, sənəd “Huawei” şirkəti ilə əməkdaşlığımıza imkan açır. “İnanıram ki, universitetimizin tələbələri yüksək təhsil almaqla yanaşı, daha erkən mərhələdən tədqiqat və praktiki işlərə qoşula biləcəklər”.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev söyləyib ki, ölkəmizin növbəti 10 ildə əsas hədəflərindən biri “Yaradıcı və innovativ cəmiyyət”in qurulmasıdır. Bu, cənab Prezident İlham Əliyevin müəyyən etdiyi “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”də əsas tapşırıqlardan biri kimi qarşımıza qoyulub. Bu məqsədlə innovativ ekosistemin formalaşması üçün ölkədə elmi tədqiqatların, eləcə də elm və texnologiya tutumlu emal sənayesinin inkişaf etdirilməsi zəruridir.
“İnanıram ki, bugünkü imzalanma əsasında yaradılacaq birgə Tədqiqat və İnkişaf Mərkəzi hədəflərimizə çatmaqda böyük dəstək rolunu oynayacaq. Nazirlik olaraq bu baxımdan belə mərkəzlərin yaradılması üçün öz səylərimizi əsirgəməyəcəyik”, – deyə Rəşad Nəbiyev vurğulayıb.
“Huawei” şirkətinin Avrasiya regionu üzrə vitse-prezidenti Çjao Ley bildirib ki, “Huawei” rəqəmsal texnologiyaların Azərbaycan cəmiyyətinin iqtisadi inkişafındakı rolu ilə maraqlanır. Şirkətimiz ölkədə güclü texniki və idarəetmə bacarıqlarını ötürməklə qabaqcıl texnologiyaları tətbiq etməyə və kadrların inkişafını dəstəkləməyə sadiqdir.
“Məhz bu mərkəzin yaradılması Azərbaycanda daha çox peşəkar kadr hazırlamaq, eləcə də azərbaycanlı istifadəçiləri qabaqcıl texnologiyalardan istifadə ilə tanış etmək məqsədi daşıyır”, – deyə Çjao Ley qeyd edib.

Ministry of Digital Development & Transport, ADA University and Huawei sign Memorandum of Understanding
The Ministry of Digital Development and Transport, ADA University and Huawei have signed a trilateral Memorandum of Understanding to establish a Joint Research and Development Centre (R&D Centre).
The joint project will be implemented with the view to developing innovative products and making a long-term contribution to the ICT sector of Azerbaijan.
Considering that human resources are one of the main factors contributing to digital transformation in our country, the project will train highly qualified local specialists with Huawei certificates.
The R&D Centre will train specialists in ICT, including 5G, GPON, IP technologies and other relevant areas for national and regional socio-economic development. Participants of the training programs will acquire the necessary knowledge and skills to implement digital transformation in our country.
Speaking at the signing ceremony, Rector of ADA University , Professor Hafiz Pashayev said that the document enables us to cooperate with Huawei. “I believe that the students of our university, in addition to receiving higher education, will be able to join research and practical work at an earlier stage”.
Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev said that one of the main goals of our country for the next 10 years is to build a “creative and innovative society”. This is one of the main tasks outlined in “Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development” by President Ilham Aliyev. For this purpose, in order to form an innovation ecosystem, it is necessary to develop scientific research in the country, as well as science and technology-intensive processing industry.
“I am confident that the R&D Centre, which will be established on the basis of today’s signing, will play an important role in achieving our goals. As a ministry, we will spare no effort to establish such centres in this regard,” Rashad Nabiyev said.
Huawei Vice President for the Eurasian Region Zhao Lei said that Huawei is interested in the role of digital technologies in the economic development of Azerbaijani society. Our company is committed to applying advanced technologies and supporting staff development in the country by imparting strong technical and management skills.
“The establishment of this centre aims to train more professionals in Azerbaijan, as well as to familiarize Azerbaijani users with the use of advanced technologies,” said Zhao Lei.