Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, ADA Universiteti və “Huawei” anlaşma memorandumu imzaladı
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, ADA Universiteti və “Huawei” şirkəti arasında birgə Tədqiqat və İnkişaf Mərkəzinin (R&D Centre) yaradılması barədə üçtərəfli anlaşma memorandumu imzalanıb.
Müştərək layihə innovativ məhsulları inkişaf etdirmək, Azərbaycanın İKT seqmentinə uzunmüddətli töhfə vermək məqsədilə həyata keçiriləcək.
Ölkəmizdə rəqəmsal transformasiyanı şərtləndirən əsas amillərdən birinin insan resursları olduğu nəzərə alınaraq layihə çərçivəsində “Huawei” sertifikatına malik yüksəkixtisaslı yerli mütəxəssislər hazırlanacaq.
Tədqiqat və İnkişaf Mərkəzində milli və regional sosial-iqtisadi inkişaf üçün İKT, o cümlədən “5G”, GPON, IP texnologiyası və digər müvafiq istiqamətlər üzrə mütəxəssislərin yetişdirilməsi nəzərdə tutulur. Tədris proqramlarının iştirakçıları ölkəmizdə rəqəmsal transformasiyanın reallaşdırılması üzrə zəruri bilik və bacarıqlara yiyələnəcəklər.
İmzalanma mərasimində çıxış edən ADA Universitetinin rektoru, professor Hafiz Paşayev bildirib ki, sənəd “Huawei” şirkəti ilə əməkdaşlığımıza imkan açır. “İnanıram ki, universitetimizin tələbələri yüksək təhsil almaqla yanaşı, daha erkən mərhələdən tədqiqat və praktiki işlərə qoşula biləcəklər”.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev söyləyib ki, ölkəmizin növbəti 10 ildə əsas hədəflərindən biri “Yaradıcı və innovativ cəmiyyət”in qurulmasıdır. Bu, cənab Prezident İlham Əliyevin müəyyən etdiyi “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”də əsas tapşırıqlardan biri kimi qarşımıza qoyulub. Bu məqsədlə innovativ ekosistemin formalaşması üçün ölkədə elmi tədqiqatların, eləcə də elm və texnologiya tutumlu emal sənayesinin inkişaf etdirilməsi zəruridir.
“İnanıram ki, bugünkü imzalanma əsasında yaradılacaq birgə Tədqiqat və İnkişaf Mərkəzi hədəflərimizə çatmaqda böyük dəstək rolunu oynayacaq. Nazirlik olaraq bu baxımdan belə mərkəzlərin yaradılması üçün öz səylərimizi əsirgəməyəcəyik”, – deyə Rəşad Nəbiyev vurğulayıb.
“Huawei” şirkətinin Avrasiya regionu üzrə vitse-prezidenti Çjao Ley bildirib ki, “Huawei” rəqəmsal texnologiyaların Azərbaycan cəmiyyətinin iqtisadi inkişafındakı rolu ilə maraqlanır. Şirkətimiz ölkədə güclü texniki və idarəetmə bacarıqlarını ötürməklə qabaqcıl texnologiyaları tətbiq etməyə və kadrların inkişafını dəstəkləməyə sadiqdir.
“Məhz bu mərkəzin yaradılması Azərbaycanda daha çox peşəkar kadr hazırlamaq, eləcə də azərbaycanlı istifadəçiləri qabaqcıl texnologiyalardan istifadə ilə tanış etmək məqsədi daşıyır”, – deyə Çjao Ley qeyd edib.

Министерство цифрового развития и транспорта, Университет ADA и Huawei подписали меморандум о взаимопонимании
Министерство цифрового развития и транспорта, Университет ADA и компания Huawei подписали трехсторонний меморандум о взаимопонимании по созданию совместного Центра исследований и разработок (R&D Centre).
Совместный проект будет реализован с целью разработки инновационных продуктов, внесения долгосрочного вклада в ИКТ-сегмент Азербайджана.
Учитывая, что одним из основных факторов, способствующих цифровой трансформации в нашей стране, являются человеческие ресурсы, в рамках проекта будут подготовлены высококвалифицированные местные специалисты с сертификацией Huawei.
В Центре исследований и разработок будут подготовлены специалисты в области ИКТ, включая 5G, GPON, IP-технологии и другие области, имеющие отношение к национальному и региональному социально-экономическому развитию. Участники обучающих программ приобретут необходимые знания и навыки для реализации цифровой трансформации в нашей стране.
Выступивший на церемонии подписания ректор Университета ADA, профессор Хафиз Пашаев сказал, что документ позволяет нам сотрудничать с Huawei. "Я верю, что студенты нашего университета, помимо получения образования на высшем уровне, смогут на более раннем этапе присоединиться к научно-исследовательской и практической работе".
Министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев сказал, что одной из главных целей нашей страны на ближайшие 10 лет является построение «творческого и инновационного общества». Это одна из основных задач, поставленных президентом Ильхамом Алиевым в указе «Азербайджан 2030: Национальные приоритеты по социально-экономическому развитию». С этой целью для формирования инновационной экосистемы необходимо развивать в стране научные исследования, а также науко- и техноемкую обрабатывающую промышленность.
«Я верю, что совместный Центр исследований и разработок, который будет создан на основе подписанного сегодня документа, сыграет важную роль в достижении наших целей. Как министерство, мы сделаем все возможное для создания таких центров», - заявил Рашад Набиев.
Вице-президент компании Huawei по Евразийскому региону Чжао Лэй отметил, что Huawei интересуется ролью цифровых технологий в экономическом развитии азербайджанского общества. «Наша компания стремится применять передовые технологии и поддерживать развитие кадров, передавая стране сильные технические и управленческие навыки».
«Создание этого центра направлено на подготовку большего числа профессиональных кадров в Азербайджане, а также на ознакомление азербайджанских пользователей с использованием передовых технологий», - подчеркнул Чжао Лей.