Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyində 31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə bağlı tədbir keçirilib. Tədbir soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Çıxış edən nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar nazirinin birinci müavini Əli Abdullayev bildirib ki, tarixən erməni şovinistləri tərəfindən xalqımıza qarşı etnik təmizləmə, soyqırımı siyasəti həyata keçirilib. 1918-ci ilin 30 mart – 3 aprel tarixlərində daşnak erməni silahlı dəstələri azərbaycanlılara qarşı növbəti soyqırımı aktını gerçəkləşdirib. Nəticədə rəsmi mənbələrə əsasən, on minlərlə soydaşımız məhz etnik və dini mənsubiyyətinə görə qətlə yetirilib. Yaşayış məntəqələri, tarixi abidələr, məscid və qəbiristanlıqlar viran qoyulub.
“Erməni silahlı dəstələrinin xalqımıza qarşı törətdiyi 31 Mart soyqırımı faciəsinin araşdırılması və həqiqətlərin dünyaya yayılması işi Ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə başlanılıb”, – deyə nazirin birinci müavini vurğulayıb.
Ə.Abdullayev əlavə edib ki, 1998-ci il martın 26-da Heydər Əliyevin imzaladığı və böyük tarixi əhəmiyyət daşıyan “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Fərmanla 1918-ci il martın 31-i Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü elan edilib. Bundan sonra həmin tarixin öyrənilməsi istiqamətində mühüm işlər görülüb. Bu fərman həm də gələcək nəsillərin milli yaddaşının qorunması baxımından da bir növ proqram sənədidir.
Nazirin birinci müavini vurğulayıb ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 2018-ci il yanvarın 18-də “1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında” Sərəncam imzalayıb. Sərəncamda deyilir: “Üzə çıxmış tarixi faktlar 1918-ci ilin mart-aprel aylarında və sonrakı dövrlərdə erməni millətçilərinin həyata keçirdikləri qanlı aksiyaların coğrafiyasının daha geniş və faciə qurbanlarının sayının qat-qat çox olduğunu sübut edib”.
Sonda qeyd olunub ki, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan Ordusu ölkəmizə qarşı Ermənistanın hərbi-siyasi təcavüzünə son qoyub. Ərazi bütövlüyümüz bərpa olunub, torpaqlarımız işğaldan azad edilib. Bu qələbə müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin həyata keçirdiyi güclü dövlət, güclü ordu strategiyası, milli birlik və ordumuzdakı ruh yüksəkliyinin, döyüş əzminin nəticəsidir.

В Министерстве транспорта, связи и высоких технологий прошло мероприятие в связи с 31 марта – Днем геноцида азербайджанцев. Мероприятие началось минутой молчания в память о жертвах геноцида.
Выступивший на мероприятии первый заместитель министра транспорта, связи и высоких технологий Али Абдуллаев сказал, что исторически армянскими шовинистами проводилась политика этнической чистки и геноцида против нашего народа. С 30 марта по 3 апреля 1918 года вооруженные формирования армян-дашнаков совершили очередной акт геноцида против азербайджанцев. В результате, по официальным данным, десятки тысяч наших соотечественников были убиты именно из-за своей этнической и религиозной принадлежности. Были разрушены населенные пункты, исторические памятники, мечети и кладбища.
«Работа по расследованию геноцида 31 марта, совершенного армянскими вооруженными формированиями против нашего народа, и распространению в мире правды об этом была начата по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева», - подчеркнул первый заместитель министра.
А.Абдуллаев добавил, что 31 марта 1918 года было объявлено Днем геноцида азербайджанцев указом «О геноциде азербайджанцев», подписанным Гейдаром Алиевым 26 марта 1998 года и имеющим большое историческое значение. После этого была проделана важная работа по изучению этой истории. Данный указ также является своеобразным программным документом с точки зрения сохранения национальной памяти будущих поколений.
Первый заместитель министра подчеркнул, что 18 января 2018 года Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал распоряжение «О 100-летии геноцида азербайджанцев 1918 года». В распоряжении говорится: «Выявленные исторические факты доказали, что география кровавых акций, осуществленных армянскими националистами в марте-апреле 1918 года и на последующих этапах, является более обширной, а число жертв трагедии многократно больше».
В заключение было отмечено, что отважная азербайджанская армия под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева положила конец военно-политической агрессии Армении против нашей страны. Наша территориальная целостность восстановлена, земли освобождены от оккупации. Эта победа – результат стратегии сильного государства, сильной армии, проводимой победоносным Верховным главнокомандующим Ильхамом Алиевым, национального единства, высокого морального духа и боевой решимости нашей армии.