Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında Dövlət Dəniz Agentliyi Xəzər dənizi akvatoriyasında müşahidə edilən kəskin hava şəraiti ilə əlaqədar xəbərdarlıq edir.
Agentliyin Gəmilərin Uzaq Məsafədən Tanınma və İzləmə Milli Mərkəzinə təhlükəli hidrometeoroloji hadisə haqqında daxil olan məlumata əsasən, fevralın 23-ü axşamdan Xəzər dəniz akvatoriyasında – Bakıda və Abşeron yarımadasında Şimal-Qərb, Şimal küləyinin 18-23 m/s-dək, arabir 25-30 m/s-ə qədər, fevralın 24-də isə yarımadanın bəzi yerlərində arabir 32-35 m/s-dək güclənəcəyi, çovğun olacağı, havanın temperaturunun ötən günlərlə müqayisədə tədricən 5-10 dərəcə aşağı enəcəyi ehtimal edilir. Dənizdə dalğanın hündürlüyünün 2.0-4.0 metrə, sonrakı inkişafda 5.5-7.5 metrə çatacağı gözlənilir.
Hava proqnozu Dövlət Dəniz Agentliyinin Milli Mərkəzinə daxil olan andan etibarən gəmi sahibləri, liman kapitanları, liman nəzarət müfəttişləri müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi və xidmətin gücləndirilməsi ilə bağlı təlimatlandırılıb. Gəmilərin Hərəkətinin İdarəetmə Xidmətinin ərazisində lövbərdə duran, hərəkətdə olan gəmilərə hava şəraitinin kəskinləşməsi ilə əlaqədar zəruri məlumatlar ötürülüb və müvafiq təlimatlar verilib. Hava şəraitinə uyğun olaraq gəmilərin təhlükəsiz şəkildə lövbər sığınacaqlarında dayanması təmin edilib.
Gəmilər müvafiq lövbər sığınacaqlarına yerləşdirildikdən sonra onların təhlükəsiz şəkildə lövbərdə dayanması prosesi radarlar vasitəsilə fasiləsiz müşahidə edilir.
Gəmilərin Uzaq Məsafədən Tanınma və İzləmə Milli Mərkəzi tərəfindən gəmilərin hərəkətinə və limanlara hava şəraitinə uyğun olaraq giriş-çıxışa icazə verilməsi, hərəkətin məhdudlaşdırılması və limanların bağlanması ilə bağlı müvafiq tədbirlər görülüb.

The State Maritime Agency under the Ministry of Transport, Communications and High Technologies warns of severe weather conditions in the waters of the Caspian Sea.
According to information on dangerous hydrometeorological hazards received by the National Center for Long Range Identification and Tracking of Ships, on the evening of February 23 in the Caspian Sea – in Baku and the Absheron Peninsula a strong northwest wind is expected at a speed of 18-23 m / s, with gusts up to 25-30 m / s, and on February 24 in some parts of the peninsula the wind will increase up to 32-35 m / s, there will be a blizzard, the temperature will gradually decrease by 5-10 degrees compared to previous days. Wave height at sea will be 2 - 4 meters, and in the next development it is expected to reach 5.5 - 7.5 meters.
From the moment the weather forecast was received by the National Center of the State Maritime Agency, shipowners, port masters, port control inspectors have been instructed to take appropriate measures and enhance their service. Due to the deteriorating weather conditions, necessary information and instructions were given to vessels anchored in the territory of the Ship Traffic Management Service. In accordance with the weather conditions, a safe shelter was provided for the ships at anchor.
After the ships are placed in the appropriate anchor shelters, the process of their safe stopping at anchor is monitored continuously by radars.
The National Center for Long Range Identification and Tracking of Ships has taken appropriate measures to issue permits for vessel traffic and access to ports in accordance with weather conditions, traffic restrictions and closing of ports.