Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən “Azərpoçt” MMC, Türkiyə Dövlət Poçt və Teleqraf Təşkilatı (PTT) və “Aktif Bank” arasında müqavilələr imzalanıb. Sənədlər ödəniş ötürmə sistemi üzrə, eləcə də “Azərpoçt” və PTT arasında mal tərkibli beynəlxalq poçt göndərişlərinin qarşılıqlı mübadiləsini nəzərdə tutur.
Qeyd edək ki, qurumlar arasında poçt və maliyyə sahəsində imzalanan müqavilələr qarşılıqlı əməkdaşlıq sahəsində yeni imkanlar yaradacaq.
“Ödəniş transferi sistemi üzrə əməkdaşlıq” müqaviləsinə əsasən, iki poçt operatoru müştərək xidmətlərdə əhaliyə daha sərfəli tariflərlə xidmət göstərəcək. Müqavilə çərçivəsində “Azərpoçt” MMC və PTT, “Aktif Bank” tərəfindən təqdim olunan “Ödəniş ötürmə sistemi”ndən istifadə etmək barədə razılığa gəlib. “Aktif Bank” tərəflərə “Ödəniş ötürmə sistemi” şəbəkəsinə qoşulmaq və ödəniş tapşırıqlarını vermək üçün xidmətindən istifadə etmək imkanı yaradıb. Layihənin müsbət tərəflərindən biri odur ki, vətəndaşlar “Azərpoçt” və PTT-nin istənilən poçt məntəqəsində daha aşağı tariflərlə xidmətdən istifadə edə biləcəklər.
Mal tərkibli beynəlxalq poçt göndərişlərinin qarşılıqlı mübadiləsi haqqında əməkdaşlıq müqaviləsinə əsasən isə elektron ticarət mallarının bazara uyğun qiymətlərlə çatdırılması nəzərdə tutulur. Müqavilənin reallaşdırılması iki ölkə arasında mübadilə olunan poçt həcminin daha da artmasına imkan verir.

Между ООО «Азерпочт», действующим в подчинении Министерства транспорта, связи и высоких технологий, Почтовой и телеграфной организацией Турции (PTT) и Aktif Bank подписаны договора. Документы предусматривают взаимный обмен по платежной системе переводов, а также международными почтовыми отправлениями с содержанием товаров между «Азерпочт» и PTT.
Отметим, что подписанные между структурами договоры в области почтовых и финансовых услуг откроют новые возможности в области сотрудничества.
В соответствии с соглашением о сотрудничестве в сфере платежной системы переводов два почтовых оператора будут оказывать населению совместные услуги по более выгодным тарифам. В рамках договора ООО «Азерпочт» и PTT достигли согласия об использовании платежной системы переводов, предоставленной Aktif Bank. Банк создал сторонам условия для подключения к платежной системе переводов и использования услуг для выдачи платежных поручений. Одной из положительных сторон проекта является то, что граждане смогут воспользоваться услугой по более низким тарифам в любом почтовом отделении «Азерпочт» и PTT.
В соответствии с договором сотрудничества о взаимном обмене международными почтовыми отправлениями с содержанием продукции, предусматривается доставка товаров электронной коммерции по рыночным ценам. Реализация договора еще больше увеличит объем почтового обмена между двумя странами.