Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən “Azərpoçt” MMC, Türkiyə Dövlət Poçt və Teleqraf Təşkilatı (PTT) və “Aktif Bank” arasında müqavilələr imzalanıb. Sənədlər ödəniş ötürmə sistemi üzrə, eləcə də “Azərpoçt” və PTT arasında mal tərkibli beynəlxalq poçt göndərişlərinin qarşılıqlı mübadiləsini nəzərdə tutur.
Qeyd edək ki, qurumlar arasında poçt və maliyyə sahəsində imzalanan müqavilələr qarşılıqlı əməkdaşlıq sahəsində yeni imkanlar yaradacaq.
“Ödəniş transferi sistemi üzrə əməkdaşlıq” müqaviləsinə əsasən, iki poçt operatoru müştərək xidmətlərdə əhaliyə daha sərfəli tariflərlə xidmət göstərəcək. Müqavilə çərçivəsində “Azərpoçt” MMC və PTT, “Aktif Bank” tərəfindən təqdim olunan “Ödəniş ötürmə sistemi”ndən istifadə etmək barədə razılığa gəlib. “Aktif Bank” tərəflərə “Ödəniş ötürmə sistemi” şəbəkəsinə qoşulmaq və ödəniş tapşırıqlarını vermək üçün xidmətindən istifadə etmək imkanı yaradıb. Layihənin müsbət tərəflərindən biri odur ki, vətəndaşlar “Azərpoçt” və PTT-nin istənilən poçt məntəqəsində daha aşağı tariflərlə xidmətdən istifadə edə biləcəklər.
Mal tərkibli beynəlxalq poçt göndərişlərinin qarşılıqlı mübadiləsi haqqında əməkdaşlıq müqaviləsinə əsasən isə elektron ticarət mallarının bazara uyğun qiymətlərlə çatdırılması nəzərdə tutulur. Müqavilənin reallaşdırılması iki ölkə arasında mübadilə olunan poçt həcminin daha da artmasına imkan verir.

Agreements have been signed between Azerpost LLC under the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, Turkey’s state-run Post and Telegraph Organization (PTT) and Aktif Bank. The documents provide for the mutual exchange of international postal items containing goods through the payment transfer system, as well as between Azerpost and PTT.
It should be noted that the agreements signed between the entities in the field of postal and financial services will create new opportunities for mutual cooperation.
Under the agreement on cooperation in the payment transfer system, the two postal operators will provide joint services to the population at more favorable rates. In accordance with the agreement, Azerpost LLC and PTT agreed to use the payment transfer system provided by Aktif Bank. The Bank has created conditions for the parties to connect to the payment transfer system and use the services for issuing payment orders. One of the positive aspects of the project is that citizens will be able to use the service at lower rates at any post office of Azerpost and PTT.
In accordance with the cooperation agreement on the mutual exchange of international postal items containing goods, e-commerce goods will be delivered to the market at reasonable prices. The implementation of the agreement will further increase the volume of mail exchanged between the two countries.