Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və “FA International Trade Events” MMC-nin birgə təşkilatçılığı ilə “World Net Summit” adlı beynəlxalq onlayn konfrans baş tutub.
Tədbirdə dövlət qurumları, özəl sektor, beynəlxalq təşkilatlar, xarici ölkələrdən yüksək səviyyəli dövlət nümayəndələri, nazirlər, ölkəmizdə fəaliyyət göstərən xarici diplomatik korpusun nümayəndələri, habelə dünyanın ilk süni intellektli humanoid robotu “Sofiya”, “Hanson Robotiks” şirkətinin yaradıcısı David Hanson və digər xarici ekspertlər iştirak ediblər.
Onlayn tədbir iştirakçılarını salamlayan nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyilə torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi ilə bölgədə sülhün təmin edildiyini bildirib. Nazir qeyd edib ki, bu, Azərbaycanın işğaldan azad olunan bölgələrinin inkişafı üçün yeni imkanlar yaradır və innovasiyalar sahəsində regional əməkdaşlığı inkişaf etdirir.
Ramin Quluzadə müasir texnologiyaların günümüzün əsas problemlərindən biri olan koronavirusun həllində mühüm rol oynadığını, rəqəmsal texnologiyaların pandemiyanın iqtisadi və sosial nəticələrinin daha ağır olmasının qarşısını aldığını diqqətə çatdırıb. Pandemiya dövründə bu texnologiyalardan istifadəyə ehtiyacın sürətlə artdığını söyləyən nazir vurğulayıb ki, texnologiyanın gətirdiyi dəyişikliklərə də hazır olmalıyıq: “Ölkəmizdə pandemiya ilə mübarizə və onun təsirini minimuma endirmək üçün etibarlı strategiya qəbul edilib. İnformasiya texnologiyalarının geniş tətbiqi ilə yüksək keyfiyyətli və davamlı xidmətlər təqdim etmişik. Azərbaycanda rəqəmsal inkişaf və innovasiyalar hökumətin siyasi gündəmində prioritetdir”.
Ramin Quluzadə əlavə edib ki, ölkədə “ağıllı şəhər” həllərinin tətbiqi genişlənir. Bu fəaliyyət açıq hökumət təşəbbüslərindən biridir və 2020-2022-ci illər üçün Açıq Hökumətin Təşviqi üzrə Milli Fəaliyyət Planında öz əksini tapıb.
Nazir çıxışının sonunda qeyd edib ki, rəqəmsal texnologiyalar, pandemiyadan sonrakı dövrdə daha etibarlı, əlaqələndirilmiş və dayanıqlı dünyanın yenidən qurulmasında mühüm rol oynayacaq. Bunun üçün hökumətlərin yeni strategiyalar və uzunmüddətli proqramlar üzərində işləmələri və fəal əməkdaşlıq etmələrinə ehtiyac var.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin iqtisadi məsələlər üzrə köməkçisi Şahmar Mövsümov çıxış edərək bildirib ki, hazırda innovasiyalar bütün dünyanın diqqət mərkəzindədir və Azərbaycanda da innovasiya ekosisteminin inkişaf etdirilməsi başlıca prioritet istiqamətlərdən biri kimi müəyyən edilib.
Daha sonra “Hanson Robotics” şirkətinin süni intellekt əsasında hazırladığı robot-humanoid “Sofiya” çıxış edib. O, ən böyük onlayn texnologiya tədbiri olan “World Net Summit”in təşkilini yüksək qiymətləndirib. “Sofiya” Azərbaycanın gənc və perspektivli ölkə olduğunu qeyd edərək, innovasiya ekosisteminin inkişafına verilən töhfələri müsbət dəyərləndirib.
“COVID-19” pandemiyası səbəbindən onlayn formatda keçirilən konfransda dövlətlərin pandemiya sonrası innovasiya strategiyası, investorların atacağı addımlar, “fintech”lərin bu dövrdə qarşılaşdıqları problemlər və digər bu kimi mövzular üzrə çıxışlar olub. Tədbirdə region dövlətlərinin innovasiya mərkəzlərinin rəsmi şəxsləri tərəfindən startap ekosistemi ilə bağlı son vəziyyət müzakirə edilib.
İki gün davam edəcək “World Net Summit” beynəlxalq konfransı çərçivəsində internet, maliyyə, bankçılıq, texnologiya, nəqliyyat, investisiya, biznes, sığorta, innovasiya və digər əlaqəli sahələri əhatə edən “Monex Summit Caspian”, “Global Influencer Day”, “Government Address”, “AutoTech Conf”, “StartUp Academy”, “Venture Summit”, “Corporate Innovation Forum” kimi beynəlxalq onlayn panelləri təşkil olunacaq (https://worldnetsummit.com/).
Sabahkı konfransda dünyaca məşhur “Apple” şirkətinin yaradıcılarından olan Stiv Voznyak, “Entrepreneur” jurnalının baş redaktoru Jason Feifer və digər xarici ekspertlərin iştirakı nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, “World Net Summit” beynəlxalq təşkilatların, dövlət qurumlarının, ictimai təşkilatların nümayəndələri, mikro, kiçik və orta sahibkarlar, investorlar, ekspertlər və startapçıları bir araya gətirən mühüm platformadır.

International online conference World Net Summit was jointly organized by the Ministry of Transport, Communications and High Technologies and FA International Trade Events LLC.
The event was attended by representatives of government bodies, the private sector, international organizations, high-ranking government officials from foreign countries, ministers, representatives of foreign diplomatic corps in our country, as well as the world’s first artificially intelligent humanoid robot Sophia, Hanson Robotics founder David Hanson and other foreign experts.
Welcoming the participants of the online event, Minister of Transport, Communications and High Technologies Ramin Guluzade said that under the leadership of President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Mr. Ilham Aliyev peace was ensured in the region with the liberation of our lands from occupation. The Minister noted that this creates new opportunities for the development of the regions of Azerbaijan liberated from occupation and contributes to the development of regional cooperation in the field of innovations.
Ramin Guluzade said that state-of-the-art technologies play an important role in solving the problem of coronavirus, which is one of the main problems of today, and digital technologies prevent the deterioration of economic and social consequences of the pandemic. Stating that the need to use of these technologies is growing rapidly during the pandemic, the Minister stressed that we must be ready for the changes brought by technology: “Our country has adopted a robust strategy to combat the pandemic and minimize its impact. We have provided high quality and sustainable services with the widespread of information technologies. Digital development and innovations in Azerbaijan are a priority on the government’s political agenda.
Ramin Guluzade added that the application of smart city solutions is expanding in the country. This activity is one of the open government initiatives and is reflected in the National Action Plan for the Promotion of the Open Government for 2020-2022.
At the end of his speech, the Minister noted that digital technologies will play an important role in restoring a more reliable, coordinated and sustainable world in the post-pandemic period. To do this, governments need to work on new strategies and long-term programs and cooperate actively together.
Speaking at the event, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan for Economic Issues Shahmar Movsumov said that innovations are now in the spotlight all over the world, and the development of the innovation ecosystem in Azerbaijan has also been identified as one of the top priorities.
Next to speak was the robot-humanoid Sophia, developed by Hanson Robotics on the basis of artificial intelligence. She highly appreciated the organization of the World Net Summit, the largest online technology event. Stressing that Azerbaijan is a young and promising country, Sophia praised the contribution to the development of the innovation ecosystem.
At the conference, held online due to the COVID-19 pandemic, reports were presented on innovation strategies in the post-pandemic period, steps to be taken by investors, the challenges facing fintech companies during this period and other topics. At the event, the heads of innovation centers in the region discussed the current situation in relation to the startup ecosystem.
Within the framework of the international conference World Net Summit, which will last two days, international online panels will be organized, such as Monex Summit Caspian, Global Influencer Day, Government Address, AutoTech Conf, StartUp Academy, Venture Summit, Corporate Innovation Forum covering the Internet, finance, banking, technology, transport, investment, business, insurance, innovation and other related areas (https://worldnetsummit.com/ ).
Tomorrow’s conference will be attended by one of the founders of the world famous Apple company Steve Wozniak, Editor-in-Chief of Entrepreneur magazine Jason Feifer and other foreign experts.
Note that the World Net Summit is an important platform that brings together representatives of international organizations, government agencies, public organizations, micro, small and medium-sized businesses, investors, experts and startuppers.