Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi ölkəmizin azad edilmiş bütün tarixi ərazilərini, eləcə də tezliklə öz evlərinə qayıdacaq sakinləri müasir nəqliyyat, poçt, telekommunikasiya, o cümlədən internet, mobil rabitə xidmətləri, radio-televiziya yayımı və innovativ xidmətlərlə təmin etməyə hazırdır.
Azərbaycan Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müzəffər Azərbaycan Ordusu yeni tarix yazmağı bacardı, əzəli və əbədi Azərbaycan torpağı olan Qarabağımız bizə geri qayıtdı. Sevinc və fəxrlə bildiririk ki, artıq Şuşada ilk “4G” şəbəkəsi, mobil operator fəaliyyət göstərir. 28 illik həsrətdən sonra Azərbaycanın döyünən ürəyi olan Şuşada vətəndaşlarımız, hazırda tarixi torpaqlarımızda olan əsgərlərimiz yaxınları ilə əlaqə saxlaya, həmçinin ən sürətli mobil internet və qabaqcıl kommunikasiya xidmətlərindən istifadə edə bilirlər.
Xatırladaq ki, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi işğaldan azad olunmuş ərazilərdə ilk mobil infrastrukturun qurulmasına, eləcə də orada dördüncü nəsil LTE baza stansiyalarının quraşdırılmasına bir müddətdir ki, başlayıb. Məqsədimiz işğaldan azad edilmiş bütün tarixi ərazilərimizi sürətli müasir mobil şəbəkə ilə əhatə etmək, eləcə də tezliklə öz evlərinə qayıdacaq həmvətənlərimizi fasiləsiz rabitə və innovativ xidmətlərlə təmin etməkdir. Yaradılan texniki infrastruktur və LTE şəbəkəsi bu ərazilərin sürətli inkişafına təkan verəcək.
Bu ərazilərdə yeni texnologiyalar əsasında telekommunikasiya və poçt infrastrukturu qurulacaq, radio-televiziya yayımı genişləndiriləcək, modern sərnişindaşıma xidməti təqdim olunacaq, bir sözlə, əhaliyə keyfiyyətli nəqliyyat, telekommunikasiya və poçt xidmətləri göstəriləcək.
Onu da qeyd edək ki, rabitə infrastrukturunun bərpası əhaliyə müvafiq xidmətlərin göstərilməsi ilə yanaşı, yeni iş yerlərinin açılmasına, sakinlərin işlə təmin olunmasına səbəb olacaq. Texnoloji yenilikləri tətbiq etməklə insanların yaşayış şəraiti yaxşılaşdırılacaq, iş yerlərinin açılması ilə onların sosial rifahının yüksəlməsi təmin olunacaq.

Министерство транспорта, связи и высоких технологий готово обеспечить все освобожденные исторические территории страны, а также жителей, которые вскоре вернутся домой, современными транспортными, почтовыми и телекоммуникационными услугами, в том числе услугами интернета, мобильной связи и телерадиовещания и инновационными услугами.
Под руководством Президента Азербайджана, Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева победоносная азербайджанская армия смогла написать новую историю, вернула нам Карабах – исконные земли Азербайджана. Мы с радостью и гордостью сообщаем, что в Шуше уже действуют первая сеть 4G и мобильный оператор. После 28-летней тоски наши граждане в Шуше, бьющемся сердце Азербайджана, и находящиеся сейчас на наших исторических землях солдаты могут поддерживать связь со своими близкими, а также пользоваться самым быстрым мобильным интернетом и передовыми услугами связи.
Напомним, что Министерство транспорта, связи и высоких технологий недавно начало строительство первой мобильной инфраструктуры на освобожденных территориях, а также развертывание там базовых станций LTE четвертого поколения. Наша цель – охватить все наши исторические территории, освобожденные от оккупации, быстрой современной мобильной сетью, а также обеспечить бесперебойную связь и инновационные услуги для наших соотечественников, которые скоро вернутся в свои дома. Построенная техническая инфраструктура и сеть LTE будут стимулировать стремительное развитие этих территорий.
На этих территориях на основе новых технологий будет построена телекоммуникационная и почтовая инфраструктура, расширено радиотелевещание, будут предоставлены современные услуги пассажирских перевозок. Одним словом, населению будут предоставлены качественные транспортные, телекоммуникационные и почтовые услуги.
Следует также отметить, что восстановление инфраструктуры связи, наряду с предоставлением населению соответствующих услуг, приведет к открытию новых рабочих мест и обеспечению жителей работой. С применением технологических инноваций условия жизни людей будет улучшаться, а созданием рабочих мест будет обеспечено повышение их социального благополучия.