Oktyabrın 20-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev xalqa müraciət edib.
- Əziz həmvətənlər, müzəffər Azərbaycan Ordusu döyüş meydanında yeni qələbələr qazanır. Bu qələbələr hər bir Azərbaycan vətəndaşını sevindirir. Torpaqlarımızı 30 ilə yaxın işğal altında saxlayan düşmən döyüş meydanında Azərbaycan Ordusunun gücünü görür. Biz öz torpağımızda vuruşuruq, öz torpağımızı qoruyuruq və işğalçıları bundan sonra da öz torpaqlarımızdan qovacağıq.
Xalqımız döyüş meydanından, cəbhə bölgəsindən səbirsizliklə yeni xəbərlər gözləyir. Mən çox şadam və mən xoşbəxt adamam ki, bu şad xəbərləri Azərbaycan xalqına çatdırıram. Hər bir kəndin, hər bir şəhərin, hər bir strateji yüksəkliyin işğalçılardan azad edilməsi böyük peşəkarlıq, cəsarət, rəşadət, qəhrəmanlıq tələb edir. Bizim hərbçilərimiz şəhid olurlar. Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin! Şəhidlərimiz həmişə bizim qəlbimizdə yaşayacaq. Bizim hərbçilərimiz döyüş meydanında yaralanırlar. Allah bütün yaralı hərbçilərimizə şəfa versin! Eyni zamanda, mənfur düşmən bizim yaşayış məntəqələrimizi daim atəşə tutur, hər gün cəbhəboyu şəhərlərimiz, kəndlərimiz mənfur düşmənin atəşinə məruz qalır. Bu namərd atəşə ən çox məruz qalan Tərtər rayonudur, eyni zamanda, Ağdam, Goranboy, Ağcabədi, Bərdə, digər şəhər və rayonlarımız düşmən tərəfindən atəşə tutulur. Gəncə şəhərinə namərd zərbələr nəticəsində dinc əhali həlak olur - uşaqlar, qadınlar, qocalar. Düşmən üçün bunun fərqi yoxdur. Belə bir fərq onlar üçün mövcud deyil. Onlar döyüş meydanında məğlubiyyətə uğrayır, Azərbaycan Ordusunun qarşısında duruş gətirə bilmir və bizi durdurmaq üçün, bizə zərbə vurmaq üçün bütün dünyanın gözü önündə mülki əhaliyə qarşı cinayət törədir. Bütün dünya görür ki, Azərbaycan hansı mənfur, vəhşi düşməndən öz doğma torpaqlarını azad edir. Otuz il ərzində bizim torpaqlarımızda oturub bizə meydan oxumağa çalışırdı. Otuz il ərzində bizim torpaqlarımızı istismar edirdi, bizim təbii resurslarımızı istismar edirdi, oğurluq, talançılıq onların xislətidir. Dağıdılmış kəndlərin, şəhərlərin vəziyyətinə baxmaq kifayətdir, hər kəs görsün ki, bizim qarşımızda hansı vəhşilər dayanıb. İşğal olunmuş və artıq azad edilmiş torpaqlarda bir dənə də salamat bina qalmayıb. Bütün binalar sökülüb, talan edilib, tarixi abidələrimiz, məscidlərimiz, qəbirlərimiz dağıdılıb, talan edilib, təhqir edilib. Onlar hesab edirdilər ki, Azərbaycan xalqı bu vəziyyətlə barışacaq. Onlar hesab edirdilər ki, bu torpaqları əbədi işğal altında saxlayacaqlar. Onlar bizim şəhərlərimizin adlarını dəyişdiriblər, rayonlarımızın sərhədlərini dəyişdiriblər, kəndlərimizin adlarını dəyişdiriblər, bizim torpaqlarımızı erməniləşdirmək istəyiblər, amma buna nail ola bilmədilər, Azərbaycan xalqının iradəsini qıra bilmədilər.
Öz doğma dədə-baba torpaqlarını görməyən, işğaldan sonra dünyaya göz açan hər bir azərbaycanlı bir arzu ilə yaşayıb ki, doğma dədə-baba torpaqlarına qayıtsın. Biz bunu Cocuq Mərcanlının timsalında gördük. İşğaldan sonra doğulmuş gənclər, onların hər biri Cocuq Mərcanlıya qayıtmaq arzusu ilə yaşayıb və qayıdıbdır. Əminəm ki, bu gün işğalçılardan azad edilmiş bütün torpaqlara Azərbaycan vətəndaşları qayıdacaqlar. O torpaqlarda yaşayacaqlar, sülh, əmin-amanlıq şəraitində yenə də qurub-yaradacaqlar. Necə ki, vaxtilə bizim işğal edilmiş bütün torpaqlarımızda Azərbaycan xalqının mədəni irsi yaradılıbdır. Amma mənfur düşmən bu irsi məhv etmək istəyirdi, bizim məscidlərimizi dağıdırdı. Biz Çocuq Mərcanlı kəndində Şuşa məscidinin bənzərini inşa edəndə və onun açılışında demişdim ki, məscidlərin binalarını onlar dağıda bilərlər, amma bu məscidləri biz öz qəlbimizdə yaşadırıq və gün gələcək bizim dağıdılmış bütün məscidlərimiz bərpa ediləcəkdir, bütün şəhərlərimiz, kəndlərimiz bərpa ediləcəkdir. Biz Böyük Qayıdış astanasındayıq və Azərbaycan dövləti əlindən gələni edəcək ki, Azərbaycan vətəndaşları işğal olunmuş və azad edilmiş torpaqlara qayıdaraq rahat yaşasınlar, əmin-amanlıq şəraitində yaşasınlar və bu torpaqlarda həyat canlanacaqdır.
Bizim məcburi köçkünlərimiz bütün bu illər ərzində bir arzu ilə yaşayıblar, baxmayaraq ki, onların bir çoxları üçün gözəl şərait yaradılıb və bildiyiniz kimi, təkcə bu il biz məcburi köçkünlər üçün 7 min mənzilin istifadəyə verilməsini nəzərdə tuturuq. 300 mindən çox məcburi köçkünə evlər, mənzillər verilibdir. Onlar bu qayğıya görə bizə minnətdarlıq edirlər və mənim onlarla çoxsaylı görüşlərimdə bunu ifadə edirdilər. Ancaq, eyni zamanda, mən bilirdim və onlar mənə deyirdilər ki, bizi qaytarın, öz torpağımıza qaytarın. Başa düşürdülər ki, bu, çətin məsələdir, başa düşürdülər ki, bunun üçün müəyyən geosiyasi şərait yetişməlidir. Mənə inanırdılar və mən onlara deyirdim ki, biz o torpaqlara qayıdacağıq, mən deyirdim ki, bilirəm, nəyi nə vaxt və necə etmək lazımdır. Xalq tərəfindən mənə göstərilən etimad imkan verdi ki, biz bu məsələni həll edək. Mən bir daha bəyan edirəm ki, verilmiş bütün vədləri mən yerinə yetirirəm, verilmiş bütün vədlərə sadiqəm. Prezident kimi mənim fəaliyyətim üçün əsas məsələ, əsas vəzifəm Azərbaycan torpaqlarının qaytarılmasıdır, ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsidir və bu gün biz bunu döyüş meydanında edirik.
30 ilə yaxın aparılan danışıqlar heç bir nəticə vermədi. İşğal edilmiş torpaqlarda Ermənistan tərəfindən qurulmuş istehkamlar onu göstərir ki, onlar bu torpaqları bizə vermək fikrində deyildilər. Sadəcə olaraq, bizi və beynəlxalq vasitəçiləri aldadırdılar. Sadəcə olaraq, vaxtı uzadırdılar və bununla bərabər işğal edilmiş torpaqlarda qanunsuz məskunlaşma aparırdılar, Laçın şəhərində minlərlə insanı yerləşdiriblər, Kəlbəcərdə minlərlə insanı yerləşdiriblər. Bu gün işğaldan azad edilmiş torpaqlarda da - Füzuli, Cəbrayıl və digər rayonlarımızda da onlar bizim kəndlərimizdə yaşayıblar. O kəndlərin böyük hissəsi dağıdılıb, ancaq bəzi evlərdə onlar bizim torpağımızda yaşayıblar. Azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə aparmaq, azərbaycanlılara qarşı soyqırımı törətmək, bizim vətəndaşlarımızı doğma torpaqdan didərgin salmaq və ondan sonra “referendum” keçirmək tamamilə insani əxlaqa, qanuna, beynəlxalq hüquqa ziddir. Heç kim qondarma “Dağlıq Qarabağ respublikasını” tanımayıb. İndi onlar əlləşirlər, vurnuxurlar ki, dünya ölkələri qondarma kriminal qurumu tanısınlar. Ağıllarını itiriblər, başa düşmürlər ki, heç kim bunu etməyəcək, başa düşmürlər ki, bunu edən hər bir ölkə artıq Azərbaycan üçün dost ölkə sayıla bilməz. Nəinki dost ölkə, bu ölkə ilə biz bütün əlaqələri kəsəcəyik. Amma onlar ağılını itiriblər. Bu gün çalışırlar ki, status-kvonu bərpa etsinlər. Mən demişəm, status-kvo yoxdur. Status-kvonu biz məhv etmişik və düz də etmişik. 30 ilə yaxın gözləmişik. On il bundan əvvəl Minsk qrupunun həmsədrləri, onların prezidentləri səviyyəsində açıqlama verilmişdir ki, status-kvo qəbuledilməzdir. Biz də bunu dəstəklədik, biz bunu bəyəndik və bizdə böyük ümidlər yarandı, ondan sonra danışıqlar masasında əldə edilmiş müəyyən tərəqqi bizim ümidlərimizi artırdı. Amma sən demə, mənfur düşmən, sadəcə olaraq, bizi və beynəlxalq aləmi aldadırdı. Bu, beynəlxalq vasitəçilərə hörmətsizlikdir.
Biz döyüş meydanında güc göstərərək status-kvonu dəyişdirdik. Mən bunu bu toqquşmalardan əvvəl demişdim, bir neçə dəfə demişdim, bu gün əfsuslar olsun ki, beynəlxalq münasibətlərdə beynəlxalq hüquq işləmir. Əgər işləsəydi, BMT Təhlükəsizlik Şurasının dörd qətnaməsi çoxdan icra edilərdi. Biz iyirmi il gözləyirdik ki, bu qətnamələr icra edilsin. Onlar, sadəcə olaraq, kağızda qaldı. Nə üçün? Çünki siyasi iradə göstərilmədi, bu qətnamələrin icra mexanizmi müəyyən edilmədi. Mənfur düşmən hesab etdi ki, o, bundan sonra da buna məhəl qoymaya bilər. Bundan sonra da beynəlxalq hüququ əzə bilər. Bundan sonra da bizim torpaqlarımızda istənilən çirkin əməllər törədə bilər. Biz onları məcbur etdik. Bax, bizim yumruğumuz, sadəcə olaraq, düşmənin başını yaran yumruq deyil. Bizim yumruğumuz bizim birliyimizdir, xalqımızın birliyidir, məqsədyönlü fəaliyyətdir, beynəlxalq müstəvidə bizə sərf edən və ədaləti əks etdirən qərarların, qətnamələrin qəbul edilməsidir.
Mən görürdüm, bəzi hallarda bu hadisələrə qədər Azərbaycan vətəndaşları, o cümlədən köçkünlər hesab edirdilər ki, belə diplomatik uğurlar, əlbəttə, önəmlidir, ancaq onlar məsələnin həllini təmin etmir. Mən isə həmişə onlara izah edirdim ki, bu, beynəlxalq qanun çərçivəsində həll olunası bir məsələdir. Buna görə biz bütün aparıcı beynəlxalq təşkilatlarla işləməliyik ki, bu münaqişənin həlli üçün hüquqi bazanı genişləndirək. BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri işləmirdi. Biz böyük səylər göstərdik, BMT Baş Assambleyası, Qoşulmama Hərəkatı, Avropa Şurası, Avropa Parlamenti, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, digər təşkilatlar qətnamə qəbul etdi. Avropa İttifaqı ilə bizim aramızda paraflanmış sənəddə də sərhədlərimizin toxunulmazlığına, suverenliyimizə və ölkəmizin ərazi bütövlüyünə dəstək göstərilir. Yəni, budur bu münaqişənin həlli üçün əsas. Ona görə bu gün artıq özünü lap dilənçi kimi, lap düşük kimi, - bağışlayın, ifadəmə görə, amma onlar hər bir ifadəyə layiqdirlər, - aparan Ermənistan rəhbərliyi gecə-gündüz bütün beynəlxalq təşkilatlara zəng edir, məktublar göndərir, bəyanatlar verir ki, niyə, səsinizi çıxarmırsınız? Onlar necə səsini çıxara bilərlər? Onlar artıq bu qətnamələri, bu qərarları qəbul ediblər və Azərbaycan döyüş əməliyyatını beynəlxalq birlik tərəfindən tanınan öz ərazisində keçirir. Biz Ermənistan ərazisində hər hansı bir əməliyyat keçirmirik, - bizim belə planlarımız yoxdur, - baxmayaraq ki, onlar Gəncəni Ermənistan ərazisindən iki dəfə bombalamışdılar. Biz cavab vermədik onların yolu ilə. Biz döyüş meydanında cavab verdik. Mən bildirmişdim ki, biz onların intiqamını döyüş meydanında alacağıq və alırıq. Biz şəhidlərimizin qanını yerdə qoymayacağıq və qoymuruq. Bax, beynəlxalq təşkilatlarda bizim fəaliyyətimizin əsas məqsədi o idi ki, bu hüquqi baza təkmil olsun, genişlənsin və biz buna nail ola bildik.
Ona görə, bu gün Ermənistan rəhbərliyi yaxşı fikirləşməlidir. Artıq bizim qarşımızda diz çöküb, onlara diz çökdürmüşük, onlara layiq olan yeri göstərmişik. Qovuruq onları bizim torpaqlarımızdan, bundan sonra da qovacağıq! Hər gün xoş xəbərlər gəlir. Hər gün bayrağımız yeni bir yaşayış məntəqəsində ucaldılır. Budur, Azərbaycan dövlətinin, Azərbaycan xalqının gücü. Otuz il ərzində Ermənistan rəhbərliyi “güclü ordusu” haqqında uydurmalar ortalığa atırdı, “yenilməz Ermənistan ordusu” barədə miflər yaradırdı. Haradadır bu “yenilməz Ermənistan ordusu?”. Görün, necə qaçır bizim qabağımızdan. Bu, mif idi, bu, yalan idi. Bunu biz yerə vurduq. Otuz il bizi təhqir edirdi. Otuz il idi ki, işğal edilmiş torpaqlarda abidələrimizi dağıdırdı, tarixi-mədəni irsimizi silmək istəyirdi. Otuz il ərzində beynəlxalq aləm nə üçün sanksiya tətbiq etmədi təcavüzkar dövlətə qarşı? Mən dəfələrlə demişəm ki, sanksiyalar tətbiq edilməlidir. Bu ölkə, bu ölkənin rəhbərliyi öz xoşu ilə bu torpaqlardan çıxmaq istəmir. O, bizi aldadır, danışıqları imitasiya üçün aparır. Onlara inam yoxdur və mən haqlı çıxdım. İndi baxın orada qurulmuş istehkamlara. Belə istehkam quran ölkə, bu qədər oraya vəsait xərcləyən ölkə oradan çıxarmı? Çıxmaq istəsəydilər, bunu etməzdilər. Yəni, onların hər bir sözü yalandır. Bu gün də onların dövlətinin rəhbərləri gecə-gündüz yalan, uydurma yayırlar Azərbaycan haqqında, döyüş meydanında baş verən hadisələr haqqında. Sanki kimsə gəlib bizim əvəzimizə vuruşur. Azərbaycan xalqı, Azərbaycan gəncləri, Azərbaycan əsgəri onlara dərs verir. Təkbaşına vuruşuruq, hər kəs bunu bilir. Amma özlərinə sığışdıra bilmirlər, çünki miflər dağılır, miflər onların ideologiyasının əsasdır. Tarix haqqında yalan. Əfsuslar olsun ki, onu da indi bir çox ölkələrə qəbul etdirə biliblər, tarixi yalanı. Xocalı haqqında yalan, guya ki, Azərbaycan özü Xocalı soyqırımını törədib. Gəncənin bombalanması haqqında onların rəsmi nümayəndələri yalan bəyanat veriblər ki, Ermənistan bu raket atəşini təşkil etməyib. Nə vicdan var, nə əxlaq var, nə mənəviyyat var. Ağıl da yoxdur. Ağıl olsaydı deyərdilər ki, baxın, bu ballistik raketin start nöqtəsi və atış istiqaməti dünyada aparıcı ölkələr tərəfindən izlənilir, haradan atılıb, hara dəyib. Ballistika raketlərə döyüş tapşırığı verilir. O təsadüfən o yaşayış massivinə düşməmişdir. Gecə vaxtı, qəsdən. Amma ağıllarını itiriblər, guya, dünyanı aldatmağa davam edirlər ki, bəs kim atıb Gəncəyə bu raketi? Biz özümüzə atmışıq? Necə ki, yalan danışırdılar, Azərbaycan özü Xocalı soyqırımını törədib, indi də yalan danışırlar. Bütün dünyaya yalan danışır, bütün müsahibələrdə yalan danışır. Bu yalançıları biz bundan sonra da qovacağıq. Onlar gördülər ki, kim kimdir. Gördülər ki, biz onlara elə dərs veririk ki, bu dərsi heç vaxt unutmayacaqlar. İndi isə imdad diləyirlər. Ona-buna zəng edirlər, kömək edin, kömək edin! Bəs, hanı sənin “müzəffər ordun”, hanı sənin “yenilməz ordun?!”. Bizim üçün müqəddəs olan Cıdır düzündə Ermənistanın baş naziri sərxoş vəziyyətdə rəqs edirdi. Fikirləşməli idi ki, bu təhqir Azərbaycan xalqına necə təsir edə bilər? Amma hesab edirdi ki, heç kim onlara toxunmayacaq. Hesab edirdi ki, bütün ölkələr onları bundan sonra da müdafiə edəcək, dünya erməniliyi, erməni lobbiləri, ondan sonra onların bəzi dost ölkələri. Ona görə azğınlaşmışlar, ona görə qudurmuşlar. Onlara yerlərini göstərdik, onların başından elə zərbə vurduq ki, çətin ayılsınlar. Onların ordusunu, texnikasını demək olar ki, məhv etmişik. Qaçırlar, hələ qaçacaqlar.
Bir sözlə, döyüş meydanında bizim üstünlüyümüz artıq heç kimə sirr deyil. Biz haqq yolundayıq. Bizim işimiz haqq işidir. Biz öz torpağımızda vuruşuruq, şəhidlər veririk, öz ərazi bütövlüyümüzü bərpa edirik. Bundan sonra da bu addımlar atılacaq. Ermənistan hələ nə qədər gec deyil bəyanat verməlidir ki, işğal edilmiş torpaqlardan çıxıram. Ondan sonra döyüşlər dayana bilər.
Mən hər dəfə xalqıma müraciət edərkən xoş xəbərlər çatdırıram. Eyni zamanda, demək olar ki, hər gün öz “Twitter” hesabımda, “Twitter” vasitəsilə işğaldan azad edilmiş yeni kəndlərin, şəhərlərin adlarını çəkirəm. Mən bilirəm ki, Azərbaycan xalqı bu xəbərləri hər gün gözləyir, hər gün! Hər gün, hər saat ki, nə vaxt bu xəbər olacaq, nə vaxt bu xəbər çıxacaq? Amma istəyirəm, əziz xalqım bilsin ki, hər kəndin, hər yüksəkliyin götürülməsi böyük rəşadət tələb edir. Çünki təkcə orada qurulmuş istehkamlar deyil, eyni zamanda, azad edilmiş torpaqların hərbi relyefi də ermənilər üçün daha sərfəlidir. Çünki biz indi həm onların istehkamlarına, onların toplarına, onların raketlərinə qarşı, eyni zamanda, təbii relyefə qarşı vuruşmalıyıq və torpaqlarımızı işğalçılardan qarış-qarış azad edirik. Çox çətin məsələdir.
Gün gələcək, bu haqda geniş məlumat veriləcəkdir. Əminəm, Azərbaycan xalqı yaxşı başa düşür ki, bu gün nəyi demək mümkündürsə onu deyirik. Çünki döyüşlər gedir və biz istəyirik ki, tezliklə bu döyüşlər başa çatsın, tezliklə ərazi bütövlüyümüz bərpa edilsin. Ona görə hesab edirəm ki, Azərbaycan ictimaiyyətinə verilən məlumat və məlumatın həcmi tam kifayətdir.
Bu gün ənənəyə, gözəl ənənəyə sadiq qalaraq Azərbaycan xalqına yeni bilgilər vermək istərdim. Düşmənin məhv edilmiş və hərbi qənimət kimi götürülmüş texnikaları ilə bağlı məlumatı əziz xalqıma çatdırıram.
Beləliklə, düşmənin 241 tankı məhv edilib, 39 tank hərbi qənimət kimi götürülüb - toplam 280 tank. Amma yenə də hələ ki, tanklar var, həm işğal edilmiş torpaqlarda, həm Ermənistan ərazisində. Haradandır onlarda bu qədər tank? Bir də ki, bu, bütün bu məsələni tənzimləyən beynəlxalq konvensiyalara ziddir. Bəs bu konvensiyalara monitorinq aparmalı olan qurumlar niyə buna fikir verməyiblər? Bax, biz deyirik 241 tank məhv edilib. Biz sonra onların nümayişini təşkil edəcəyik. 39 tank saz vəziyyətdə götürülüb və bu gün bizim əsgərlərimiz o tanklarda oturub düşmənə onların öz tankları ilə atəş açırlar.
Piyadaların 50 döyüş maşını məhv edilib, 24-ü qənimət kimi götürülüb və bu gün bizim əlimizdədir. Özüyeriyən 17 artilleriya qurğusu məhv edilib, 198 top məhv edilib. 58 minaatan məhv edilib, 12 minaatan qənimət kimi götürülüb. 25 qumbaraatan hərbi qənimət kimi götürülüb. 53 tank əleyhinə vasitə məhv edilib. 70 “Qrad” qurğusu məhv edilib. İki “Uraqan”, iki “YARS” məhv edilib. Bir TOS məhv edilib. Dörd “S-300” zenit-raket kompleksi məhv edilib. Son dəfə mən bu məlumatı Azərbaycan ictimaiyyətinə çatdıranda iki “S-300” zenit-raket kompleksi məhv edilmişdi. Bu gün artıq dörd kompleks məhv edilib. Hər bir kompleksin, hər bir qurğunun qiyməti bəllidir, çox bahalı hərbi texnikadır. Üç TOR zenit-raket kompleksi məhv edilib. Qırxa yaxın OSA zenit-raket kompleksi məhv edilib. Beş KUB və KRUQ zenit-raket kompleksi məhv edilib. Altı pilotsuz uçuş aparatı, iki əməliyyat-taktiki raket kompleksi - “Elbrus”, bir ballistik raket, bir “Toçka-U” raketi, səkkiz radioelektron mübarizə vasitəsi məhv edilib. 198 yük avtomobili məhv edilib. Onlardan 15-i sursatlarla dolu yük avtomobilləri idi. 102 yük avtomaşını hərbi qənimət kimi götürülüb. Biz düşmənin hərbi texnikasını bundan sonra da məhv edəcəyik. Olan-qalan da məhv ediləcəkdir.
İndi isə əziz xalqımın səbirsizliklə gözlədiyi bizim yaşayış məntəqələrinin azad edilməsi haqqında məlumatı böyük qürur hissi ilə çatdırıram.
Füzuli rayonu – azad edilmiş kəndlərin adları: Dördçinar, Kürdlər, Yuxarı Əbdürrəhmanlı, Qarğabazar, Aşağı Veysəlli, Yuxarı Aybasanlı.
Cəbrayıl rayonu - azad edilmiş kəndlər: Safarşa, Həsənqaydı, Fuğanlı, İmambağı, Daş Veysəlli, Ağtəpə, Yarəhmədli.
Xocavənd rayonu – azad edilmiş yaşayış məntəqələrinin siyahısını çatdırıram: Ağcakənd, Mülküdərə, Daşbaşı, Günəşli (Günəşli kəndinin keçmiş adı Noraşen idi), Vəng. Bu kəndə yeni Azərbaycan adı verirəm. Bundan sonra Vəng kəndi Çinarlı kəndi adlandırılsın. Adı mübarək olsun!
Zəngilan rayonu. Şanlı Azərbaycan Ordusu Zəngilan rayonu ərazisinə də daxil olub, girib və yaşayış məntəqələrinin azad olunması təmin edilib. Zəngilan rayonu ərazisində yerləşən yaşayış məntəqələrinin adlarını çəkirəm: Havalı kəndi, Zərnəli kəndi, Məmmədbəyli kəndi, Həkəri kəndi, Şərifan kəndi, Muğanlı kəndi və Zəngilan şəhəri! Zəngilan bizimdir! Qarabağ bizimdir!
Əziz xalqım, əziz zəngilanlılar, füzulilər, xocavəndlilər, cəbrayıllılar və işğal edilmiş digər rayonların sakinləri, biz öz missiyamızı yerinə yetiririk. Düşmənə layiqli cavab veririk. Düşməni cəzalandırırıq. Düşmən bizim qarşımızda acizdir. Düşmənin belini qırırıq, qıracağıq!

On October 20, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev addressed the nation.
- Dear fellow compatriots. The victorious Azerbaijani Army is gaining new victories on the battlefield. These victories make every Azerbaijani citizen happy. The enemy, which has been occupying our lands for almost 30 years, sees the strength of the Azerbaijani Army on the battlefield. We are fighting on our own land, defending our own land, and we will continue to drive the invaders out of our lands.
Our people are looking forward to more news from the battlefield and the frontline. I am very happy. I am a very lucky person to be able to convey this good news to the people of Azerbaijan. The liberation of every village, every city and every strategic height from the occupiers requires great professionalism, courage, bravery and heroism. Our servicemen are becoming martyrs. May Allah rest the souls of all our martyrs in peace! Our martyrs will always live in our hearts. Our servicemen are getting wounded on the battlefield.May Allah send healing to all our wounded soldiers! At the same time, the hated enemy is constantly firing on our settlements. Every day, our cities and villages along the frontline come under fire from the hated enemy. Tartar district is particularly exposed to cowardly fire. At the same time, the enemy fires on Aghdam, Goranboy, Aghjabadi, Barda, other cities and districts. As a result of the cowardly shelling of the city of Ganja, civilians were killed – children, women, the elderly. But it does not matter to the enemy. There is no difference for them. They are defeated on the battlefield, they are unable to stand in front of the Azerbaijani Army and commit crimes against the civilian population in front of the whole world in order to stop us and strike at us. The whole world sees what an ugly and savage enemy Azerbaijan is liberating its native lands from. For 30 years, they sat on our lands and tried to challenge us. For 30 years, they exploited our lands, exploited our natural resources. Theft and looting are their trademarks. Suffice it to look at the destroyed villages and cities to see what savages we are facing. There is not a single safe building in the occupied and already liberated lands. All buildings have been demolished and looted. Our historical sites, mosques and graves have been destroyed, looted and desecrated. They thought that the Azerbaijani people would put up with this situation. They thought that these lands would be occupied forever. They changed the names of our cities, changed the borders of our districts, changed the names of our villages, wanted to Armenianize our lands but could not achieve this. They could not break the will of the Azerbaijani people.
Every Azerbaijani who has not seen their native lands, who opened their eyes to the world after the occupation lived with a desire to return to these lands. We saw it in the example of Jojug Marjanly. Young people born after the occupation, each of them cherished the dream of returning to Jojug Marjanly. I am sure that the citizens of Azerbaijan will return to all the lands liberated from the occupiers. They will live in those lands again and build there in peace and tranquility – just as the cultural heritage of the Azerbaijani people has been created in all the once occupied lands. But the hated enemy wanted to destroy this heritage, destroyed our mosques. When we built a mosque similar to the Shusha mosque in the village of Jojug Marjanly and opened it, I said that they may have destroyed the buildings of mosques but these mosques live in our hearts, and one day all our destroyed mosques will be restored, all our cities and villages will be restored. We are on the threshold of the Great Return, and the Azerbaijani state will do its best to ensure that citizens of Azerbaijan return to the occupied and liberated lands and live there in peace and tranquility. Life will be revived in these lands.
Our IDPs have lived all these years with a dream although many of them have wonderful conditions. As you know, this year alone we plan to provide 7,000 apartments to the IDPs. More than 300,000 IDPs have been provided with houses and apartments. They are grateful to us for this care, they have expressed their gratitude in our numerous meetings. But at the same time, I knew myself and they asked me to return them to their land. They understood that this was a difficult issue, they were perfectly aware that this required certain geopolitical conditions. They believed in me, and I told them that we would return them to those lands. I told them that I knew what to do, when and how. The trust people placed in me allowed us the opportunity to resolve this issue. I declare again that I keep all the promises I make. I am true to all the promises I make. The main goal of my activity as President is the return of Azerbaijani lands, the restoration of territorial integrity, and we are doing it on the battlefield today.
The negotiations did not yield any results for almost 30 years. The fortifications Armenia built in the occupied territories show that they did not intend to give up these lands. They simply deceived us and international mediators. They were simply biding time, while at the same time conducting illegal settlement of the occupied territories. They settled thousands of people in the city of Lachin, thousands more in Kalbajar. They lived in our villages we have liberated today – in Fuzuli, Jabrayil and other districts. Most of those villages are destroyed, but in some houses they lived on our lands. Having carried out ethnic cleansing against the Azerbaijanis, having committed genocide against the Azerbaijanis and having expelled our citizens from their native lands, they held a “referendum”, which is completely contrary to human morality, laws and international law. No-one recognizes the so-called "Nagorno-Karabakh republic”. Now they are trying to get countries of the world to recognize the so-called criminal entity. They have lost their mind. They do not understand that no-one will do it. They do not understand that every country that does this can no longer be considered a friendly country for Azerbaijan. Not only that, we will cut all ties with such a country. They lost their mind. They are trying to restore the status quo now. I have said there is no status quo. We have destroyed the status quo and we have done what is right. We have been waiting for about 30 years. Ten years ago, at the level of the Minsk Group co-chairs and their presidents, a statement was made that the status quo was unacceptable. We also supported it, we liked it, we had high hopes, and then some progress at the negotiating table raised our hopes. But the hated enemy simply deceived us and the international community. This is disrespect for international mediators.
We changed the status quo by showing strength on the battlefield. I said this before these clashes, I have said this several times. Unfortunately, international law does not work in international relations. If it did, four UN Security Council resolutions would have been implemented long ago. We waited for 20 years for these resolutions to be implemented. They simply remained on paper. Why? Because there was no political will, there was no mechanism for the implementation of these resolutions. The hated enemy thought that they could continue to ignore them, that they would continue to flout international law, that they can continue to commit their ugly deeds on our lands. We have forced them. Our fist is there not only to smash the enemy’s head. Our fist is a fist of unity, the unity of our people, a fist of focused activities, the adoption of decisions and resolutions at the international level that benefit us and reflect justice.
In some cases, I saw before these events that Azerbaijani citizens, including the IDPs, believed that although such diplomatic successes were certainly important, they did not provide a solution. I always explained to them that this was an issue that should be resolved within the framework of international law. Therefore, we must work with all leading international organizations to expand the legal framework for resolving this conflict.UN Security Council resolutions did not work. We have made great efforts, the UN General Assembly, the Non-Aligned Movement, the Council of Europe, the European Parliament, the Organization of Islamic Cooperation and other organizations have adopted resolutions.The document we have initialed with the European Union also supports the inviolability of our borders, our sovereignty and the territorial integrity of our country. That is the basis for resolving this conflict. This is why the Armenian leadership, acting like a beggar, like an inane one – I am sorry but they are worthy of any name – sends letters to all international organizations day and night, makes statements and asks why they remain silent. Why should they speak up? They have already adopted these resolutions and decisions, and Azerbaijan conducts military operations on its territory recognized by the international community. We do not carry out any operations on the territory of Armenia – we have no such plans – even though they have bombed Ganja twice from the territory of Armenia. We did not respond to them in their fashion. We responded on the battlefield. I said that we would take revenge on them on the battlefield. We will not leave the blood of our martyrs unavenged. The main goal of our activity in international organizations was to improve and expand this legal framework, and we were able to achieve this.
Therefore, the Armenian leadership must think carefully. They are already on their knees. We have brought them to their knees. We have shown them the place they deserve. We will drive them out of our lands! We will drive them out! Good news comes in every day. Every day, our flag is raised in a new settlement. This is the strength of the Azerbaijani state, the Azerbaijani people. For 30 years, the Armenian leadership has been spreading myths about a “strong army”, myths about an “invincible Armenian army”. Where is this “invincible Armenian army?” Look at the way it runs away from us. It was all a myth, it was all a lie. We have exposed it. They insulted us for 30 years. For 30 years, they had been destroying our sites in the occupied territories and trying to erase our historical and cultural heritage. Why has the international community not imposed sanctions on the aggressor state for 30 years? I have repeatedly said that sanctions should be imposed. This country, the leadership of this country does not want to leave these lands of its own free will. They deceive us, imitate a process of negotiations. They are not trustworthy, and I was right. Look at the fortifications they built there. Will a country that builds such fortifications, a country that spends so much money on them ever get out of there? If they wanted to leave, they would not have built them. So every word they say is a lie. Today, the leaders of their state incessantly spread lies and fabrications about Azerbaijan and the events on the battlefield – as if someone is fighting for us. The Azerbaijani people, Azerbaijani youth, Azerbaijani soldiers are teaching them a lesson. We are fighting alone and everyone knows that. They can't come to terms with that because their myth is falling apart, the myth that formed the basis of their ideology. They have been lying about history. Unfortunately, they have succeeded in convincing many countries of their historical lies. The lies about Khojaly – as if Azerbaijan committed the Khojaly genocide itself. Regarding the bombing of Ganja, their officials have made a false statement that Armenia did not organize the rocket fire. They have neither conscience nor morality. They don’t even have the brain. If they had the brain, they would say: look, this is the starting point and the trajectory of this ballistic missile. It can be followed by the world's leading countries, where it was fired from and where it landed. Ballistic missiles are programmed with a combat mission. It did not accidentally fall into that residential area at night. It was done deliberately. They have lost their mind. They want to continue to deceive the world. Who else fired this rocket on Ganja? We ourselves? Just as they lied that Azerbaijan committed the Khojaly genocide itself, they are lying again now. He lies to the whole world. He lies in all of his interviews. We will continue to expel these liars. They see who is who now. They see that we were teaching them a lesson they will never forget. Now they are asking for help. They are calling for help now! So where is your “victorious army”? Where is your “invincible army”? Armenia’s drunken prime minister was dancing on our sacred Jidir plain. He should have thought that this insult would affect the people of Azerbaijan? He thought that no-one would touch them. He thought that all countries would continue to defend them, world Armenians, Armenian lobbies and some of their friendly countries. This is why they have gone astray, this is why they have grown impudent. We showed them their place, hit them on the head so hard that they are unlikely ever to recover. We have almost destroyed their army and equipment. They are running away. And they will keep running.
In short, our superiority on the battlefield is no longer a secret. We are on the right path. Ours is the cause of justice. We are fighting on our own land, giving martyrs and restoring our territorial integrity. These steps will be continued to be taken. Armenia must declare before it is too late that it is withdrawing from the occupied territories. After that the fighting may stop.
Every time I address my people, I bring good news. At the same time, almost every day I mention the names of new villages and cities liberated from occupation on my Twitter account, through Twitter. I know that the people of Azerbaijan are waiting for this news every day! Every day and every hour, people wait for this news to come out. But I want my dear people to know that the capture of every village and every height requires great courage. Because not only the fortifications built there but also the military terrain in the liberated lands are more favorable for the Armenians. We are fighting against their fortifications, their cannons and missiles, as well as the natural terrain. We are liberating our lands inch by inch from the occupiers. It is very difficult.
The day will come and we will provide detailed information about that. I am sure that the people of Azerbaijan understand that we are saying whatever is possible today. The fighting is going on, and we want this fighting to end and our territorial integrity to be restored soon. Therefore, I think that the volume of information provided to the Azerbaijani public is sufficient.
Staying true to this beautiful tradition, I would like to share new information with the people of Azerbaijan. I will share with my dear nation information about the enemy's destroyed equipment and booty.
Thus, 241 enemy tanks have been destroyed, 39 tanks have been taken as military booty – so a total of 280 tanks. However, there are still more tanks, both in the occupied territories and in Armenia. Where did they get so many tanks? This contradicts the international conventions governing all this. Why didn't the institutions that were supposed to monitor these conventions pay attention to that? We say that 241 tanks have been destroyed – we will organize their demonstration later – and 39 tanks have been taken over in good condition. Our soldiers are sitting in these tanks and firing at the enemy with their own tanks.
Fifty infantry fighting vehicles have been destroyed and 24 have been taken as booty and are in our hands. Seventeen self-propelled artillery pieces have been destroyed, 198 artillery pieces have been destroyed, 58 mortars have been destroyed, 12 mortars have been taken as booty, 25 grenade-launchers have been seized as military booty, 53 anti-tank vehicles have been destroyed, 70 Grad installations have been destroyed, two “Hurricane” and two “YARS” have been destroyed, one “TOS” has been destroyed, four “S-300” anti-aircraft missile systems have been destroyed. Last time I shared this information with the Azerbaijani public, we had destroyed two “S-300” anti-aircraft missile systems. To date, we have destroyed four complexes. The cost of each complex is well known. They are very expensive military equipment. Three “TOR” anti-aircraft missile systems have been destroyed. About 40 “OSA” anti-aircraft missile systems have been destroyed. Five “KUB” and “KRUG” anti-aircraft missile systems have been destroyed. Six unmanned aerial vehicles, two operational-tactical missile systems Elbrus, one ballistic missile, one Tochka-U missile, eight radio-electronic means of combat have been destroyed, 198 trucks have been destroyed, including 15 full of ammunition, 102 trucks have been seized as military booty. We will continue to destroy the military equipment of the enemy. Whatever they have left will also be destroyed.
And now, I am very proud to announce the liberation of our settlements my dear people are looking forward to.
Fuzuli district – names of liberated villages: Dordchinar, Kurdlar, Yukhari Abdurrahmanli, Garghabazar, Ashaghi Veysalli, Yukhari Aybasanli.
Jabrayil district - liberated villages: Safarsha, Hasangaydi, Fughanli, Imambaghi, Dash Veysalli, Aghtapa, Yarahmadli.
Khojavand district – the list of liberated settlements: Aghjakand, Mulkudara, Dashbashi, Gunashli (former name of Gunashli village was Norashen), Vang. I am giving this village a new Azerbaijani name. From now on, Vang village should be called Chinarli village. Blessed be the name!
Zangilan district. The glorious Azerbaijani Army has also entered the territory of Zangilan district and liberated settlements. The liberated settlements in the territory of Zangilan district: Havali village, Zarnali village, Mammadbayli village, Hakari village, Sharifan village, Mughanli village and Zangilan city! Zangilan is ours! Karabakh is ours!
Dear nation, dear people of Zangilan, Fuzuli, Khojavand, Jabrayil and other occupied districts. We are fulfilling our mission. We are giving a worthy response to the enemy. We are punishing the enemy. The enemy is helpless. We are breaking the enemy's back and we will break it!